Halkbankası Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlamaya hazırlanırken aynı zamanda esnafa 150 Milyar TL Kredi desteği vereceğini açıkladı. kredi desteğinin şartları merak konusu oldu. İşte detaylar…

Halkbankası esnaf kredileri ile müjdeyi verdi. Bu bağlamda Halkbankası 150 milyar TL esnaf kredi desteği vereceğini açıkladı. Bunun ardından vatandaşlar kredi desteğinin şartlarını araştırmaya başladı. 

Garanti BBVA Bankası Duyurdu: Banka Maaş Alan Kişiler İçin 100.000 TL Ödeme Yapıyor! Garanti BBVA Bankası Duyurdu: Banka Maaş Alan Kişiler İçin 100.000 TL Ödeme Yapıyor!

Halkbank’tan Beklenen Kredi Desteği Geldi!

Esnaf kredisi, esnafların ekonomik olarak desteğe ihtiyacı olduğu zaman başvuracağı ve faydalanabileceği faizi düşük bir kredi türü olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca esnaf kredisi, bir girişim yapmayı planlayan ve resmi olarak esnaf sayılan kişilerce de başvuru yapılabilir. Esnaf haricinde bir mesleğe sahip olan kişiler bu krediye başvuru yapamaz. Ticari işletme sahiplerine sağlanan esnaf kredisi, esnaflara bağlı oldukları meslek odaları tarafından sağlanabilir. Öte taraftan özel bankalar ve kamu bankaları tarafından da verilmektedir. Bu bağlamda vergi levhası olan esnafların faydalanabildiği esnaf kredisi, şartlar sağlanırsa alınabilir. 

Esnaf kredisinden kimler yararlanabilir diye sorduğumuz zaman minimum bir yıldır esnaf ve sanatkar olan kişiler esnaf kredisinden faydalanabilir. Bir yıl ya da daha fazla bir süredir Esnaf ve Sanatkarlar odasında kaydı olan esnaflar, kredi başvurusu gerçekleştirebilir. Bu bağlamda ilk olarak kooperatif üyesi olmak lazım. Yeni işyeri açan esnaflar, iş kurmanın ilk aşamasında altı aylık vergi levhaları ile ilgili bankalara başvurarak destek alabilirler. Bu bağlamda 35 yaşını doldurmamış kişiler 300.000 TL miktarına kadar %0 faizli esnaf kredisinden faydalanılabilir. Öte taraftan yeni iş yeri açan esnaflar, gerekli süreyi doldurmadan esnaf kredisine başvuru gerçekleştiremezler. Ayrıca halihazırda kredi borcu bulunan esnaflar da esnaf kredisi alma fırsatı bulunmamaktadır. Bununla birlikte vergi borcu olan esnaflar için de geçerli olduğunu ifade edebiliriz. 

150 Milyar TL Kredi Desteği!

Halkbankası esnaflara müjdeyi verdi. Halkbank cumhuriyetin yüzüncü yılına yaklaşırken esnaf ve sanatkarlara 150 milyar TL kredi desteği verileceğini belirtti. 

Halkbank’ ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; esnaf kredisi ile ilgili olarak “Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile düşük faiz oranından faydalanabilirsiniz. İşletme sermayesi ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik taksitlerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ödeme seçeneğiyle, azami 60 ay vade ile 500.000.-TL’ye kadar finansman sağlayabilirsiniz. Mesleki faaliyetinizle uyumlu iş yeri ve taşıt alımına yönelik olarak, 1.500.000.-TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabilirsiniz. İş yeri alımlarında 120 aya kadar, taşıt alımlarında ise 84 aya kadar aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleri ile uzun vade avantajından faydalanabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya Bankamızca Doğrudan Kullandırım şeklinde sunulan kredilerimizi kullanabilirsiniz. Söz konusu kredi talepleri kredi ve tahsis politikaları doğrultusunda Bankamız tarafından değerlendirilecek olup gerekli görülmesi halinde ek bilgi, belge ve teminat talebinde bulunulabilecektir” belirtildi. 

Halkbank’ ın internet sitesinde bulunan bilgi kapsamında krediye başvurabilecek kişilerin esnaf ve sanatkarlar odası ve siciline kayıtlı faal esnaf ve sanatkarlar olması gerekmektedir. Kredi desteği için siteye belirtilen başvuru “Esnaf ve sanatkarlar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) ortağı ise kooperatifleri aracılığıyla, kooperatif ortağı değil ise yetkili Şubelerimiz üzerinden kredi başvurularını, Kimlik Belgesi, Esnaf Oda Kayıt Belgesi ve Vergi Levhası örneğini ileterek gerçekleştirebilirler” bu şekildedir. 

Gerekli şartları sağlayan ve başvuruyu gerçekleştiren kişiler Halkbank’ ın bu kredi desteğinden yararlanabilecek. Dolayısı ile şartların iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu kapsamda başvuru yapan kişiler kredi desteğinden yararlanabilecek.