Cumhurbaşkanı, "Deprem bizleri etkiledi fakat başarma isteğimiz her daim" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke genelini etkileyen Kahramanmaraş depremi hakkında konuştu: “Deprem bizleri etkilemiş, evlerimizi yıkmış olabilir fakat bizi fazlasıyla etkileyen bu felaketin başarma irademizi ve Türkiye için iyi olacak şeyleri gerçekleştirme isteğimizi bizlerden uzaklaştıramayacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş depremi sonrası katıldığı 17902 Afet ve Köy Konutu İlk Temel Atma Töreni’nde konuştu: “Deprem evlerimize ve bizlere zarar vermiş olabilir ama bizi etkileyen bu felaketin bizlerden başarma irademizi almasına ve etkilemesine izin vermeyeceğiz. Ülkemizde yaşanmış olan tüm afetlerde olduğu gibi yıkılan her binanın yerine yeni bir bina yapılacak” sözlerini söyledi.

Artçılar sarsıntıları bile felaketin büyümesinde yeterlidir

Erdoğan, Kahramanmaraş Pazarcık depremi sonra katıldı 17902 Afet ve Köy Konutu İlk Temel Atma Töreni’nde, “Büyük iki depremle beraber sayısı 20 bine yaklaşan artçı sarsıntılar bile bu felaketin büyümesinde ve büyüklüğünün gösterilmesinde yeterlidir” sözleriyle artçı sarsıntıların deprem felaketiyle birlikte insanları nasıl etkilediği konusunda açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş’ta can kaybının 12 bin 307 olduğuna değinen Erdoğan, deprem bizlere zarar vermiş olabilir ama başaracağız, depremin yıktığını biz yeniden yapacağız, sözlerini ekledi.

Yeniden yaptık ve yeniden yapacağız

Erdoğan, Kahramanmaraş’ta katıldığı 17902 Afet ve Köy Konutu İlk Temel Atma Töreni’nde, “Depremin, heyelanın ve selinin yıkıp yok ettiğini biz hep yeniden yaptık ve yeniden yapmaya da devam edeceğiz, yapacağız. Yıkılan her konutu, her okulu, her iş yerini ve her hastaneyi yıkılıp yok olan her binayı yeniden yaparak yok olan şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Bu süreçte Türkiye Yüzyılını gerçekleştirmekte kararlıyız ve emin adımlarla yürüyoruz. Kaybettiğimiz her can için ve o canlara layık olabilmek için canla başla çalışacağız. Deprem bizleri sarsmış, evlerimizi, sevdiklerimizi bizden almış olabilir ama Türkiye Yüzyılı düşüncemizi gerçekleştirmemizde asla engel olamayacaktır” sözlerini söyledi.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Afşin’de yeni organize sanayi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afşin’de yeni bir organize sanayi bölgesinin kurulduğu haberini duyurdu. Erdoğan, çiftçilerin zararlarını telafi etmeleri amacıyla ortaya koyduğu bu projede mazot, gübre ve hayvancılık gibi ihtiyaçlarının adımlarının atıldığını söyledi. Yapılan hasar tespitlerinin sonucunda Kahramanmaraş’ta 77 bin 57 afet konutu ve 30 bin 310 köy evi inşaatının başlayacağını belirtti. Mevcut planlamaların sonucunda temeli atılan konut ve köy evi sayısı 18 bine ulaşmış durumda. Bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evinin yapılacağını duyuran Erdoğan, bu konutların ve köy evlerinin tamamlanmasının sonucunda hak sahibi olan insanların bu haklarına kısa sürede kavuşacağını belirtti ve toplamda 650 bin konut yapılacağı bilgisini de ekledi.