Agence France-Presse (AFP), Fransa’da bulunan Mirage 2000 uçakları ile 30’a yaklaşık Ukraynalı pilota eğitim verdiğini açıkladı.

AFP’nin yayınladığı habere göre eğitimler Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Paris’e yapmış olduğu ziyaretten sonra gerçekleşmeye başladı. AFP, Fransa’da bulunan Mont-de-Marsan ve Nanct hava üslerinde bulunan emekli edilmiş Mirage 2000 uçakları ile 6 hafta süren bir eğitimi Ukraynalı pilotlara verdiklerini açıkladı.

Fransa Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yann Gravethe L’Express’e demeç verdi. Verdiği demeçte kendilerinin Ukraynalı pilotlara karadan havaya savunma görevleri ve uçağın yere düşmesi durumunda hayatta kalmak için yapılacak eylemler hakkında eğitim verildiğini söyledi.

Fransa hiçbir şeyi dışlamayacaklarını söyledi

Gravethe 1200 Ukraynalı askerin Fransa’da ciddi bir eğitim aldığını anlattı. Bunun yanında Gravethe Fransız hükümetinin AB eğitim misyonu çerçevesinde Polonya’da ayda 600’ü bulacak sayılarda Ukraynalı askeri eğitim sözü verdiğini açıkladı. Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha önce Ukrayna’ya savaş uçağı sağlama konusunda hiçbir şeyi dışlamadıklarını açık bir şekilde belirtmişti. Mirage 2000 uçaklarını kullanmayı öğretilen Ukraynalı pilotlarının olması Paris’in Kiev şehrine savaş uçağı göndermedeki kararı almasına hız kazandıracağı belirtiliyor.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Fransa yapmış olduğu bu davranışla Ukrayna’ya verdiği desteği net bir şekilde belirtti. Ukraynalı askerlerin Fransa’da aldıkları eğitimle birlikte Ukrayna hava kuvvetleri daha güçlendi. Bu da Rusya ile yapılan savaşta Ukraynalı pilotların Ruslarla başa çıkabilme olasılığını arttırıyor.