Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre deprem sebebiyle zarar gören bazı illerde elektrik ve doğalgaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemleri ertelendi.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, 6 Şubat tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem nedeniyle etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep ilinin İslâhiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan faal veya kullanılabilir durumda olan ve iletimden bağlı elektrik tüketicileri ile orta gerilimden bağlı sanayi abone grubundaki elektrik tüketicilerine yönelik tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31 Nisan 2023 tarihine kadar ertelendi. Bu tüketicilerin arasında ise orta gerilimden bağlı kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone grubundaki elektrik tüketicileri yer almıyor.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Elektrik gibi doğalgaz tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31 Nisan 2023 tarihine kadar ertelenecek

Yayınlanan kararda, bu süre içerisindeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedeli 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren de gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilecek. Bununla beraber, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğalgaz dağıtım şirketlerinden ya da tedarik şirketlerinden doğalgaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100 bin standart metreküp ve altında olan diğer bütün tüketicilerin de doğalgaz tüketimindeki tahakkuk ve tahsilat işlemleri yine elektrik tedariği tahsilatı ve tahakkuku gibi 31 Nisan 2023 tarihine ertelendi.

Ayrıca, bu süre içerisindeki toplam doğalgaz tüketimine esas fatura bedeli 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın yine eşit taksitlere bölünerek 6 ayda ödenebilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamına göre, ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesince karşılanacak.