Cumhurbaşkanlığına aday olanlar için YSK’de imza toplama işlemi devam ediyor.

Son duruma bakılacak olursa en yüksek imza toplamış iki isim Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan.

İmza için beş günlük bir süre bulunuyor

Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi 14 Mayıs 2023 olarak belirlenmişti. Cumhurbaşkanlığına adaylık sürecinde adaylığını ilk açıklayanlardan bir tanesi Millet İttifakı’nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Seçim tarihinin kesin olarak belirlenmesinden sonra seçmenler tarafından aday olarak gösterilecek adayların 100 bin imza sayısına ulaşacakları tarih de belirlendi. İmza toplama tarihleri 22 Mart ile 27 Mart arası olarak açıklandı.

100 bin imza seçime girmek için şart

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza verecek insanların kendi ilçelerinde bulunan seçim kurullarına gitmeleri gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı için aday olacak kişilerin ise YSK tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu seçimde YSK tarafından imza toplamaya katılacak kişilerden Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Muharrem İnce, Fatih Erbakan, Sinan Oğan, Doğu Perinçek, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten kabul edildi. Adaylık için imza toplaması gereken bu 11 adayın 27 Mart tarihine kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor aksi takdirde seçime giremiyorlar.

İmza toplamanın ikinci gününde imza sayıları

Dün toplanmaya başlanan imzalarda henüz herhangi bir aday 100 bin imzaya ulaşabilmiş değil. Geçtiğimiz günlerde kendisinin cumhurbaşkanlığını kazanacağını iddia eden Muharrem İnce ile Ak Parti ile ittifak kurmaktan son anda vazgeçen Fatih Erbakan listeden 45 bine yakın oylarla başı çekerken diğer adaylar bu ikilinin gerisinde kaldı.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Habertürk’ün yapmış olduğu habere göre saat 17.00’te durum şöyle:

  • Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce 46 bin 614 imza
  • Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı 43 bin 760 imza
  • Ata İttifakı ortak adayı Sinan Oğan 24 bin 367 imza
  • Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 11 bin 94 imza

toplarken geri kalan adayların bu dörtlünün çok gerisinde kaldığı görülüyor.

100 bin imza toplayan adaylar kimler olacak?

Geçen seçime kıyasla bu seneki adaylar imza toplama konusunda daha kısır kaldı. Geçtiğimiz seçimde Meral Akşener daha ilk günde 100 bin imzayı toplarken Temel Karamollaoğlu da 35 bine yakın imza toplamıştı. Bu kıyaslamaya bakılarak bu seçimde imza toplayan adayların seçimde yüzde kaç alacağı aşağı yukarı öngörülüyor. Bu değerlere bakılarak adayların kendilerinin yüksek bir yüzdeye sahip olduklarının gerçekliği sorgulanıyor. İmza toplanmanın son günü olan 27 Mart’ta 100 bin imza toplayacak adayların kimler olduğu ortaya çıkınca her şey daha net görülecek.