Türkiye'de de uzun yıllar görev yapan ve Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin başında şampiyonluklar kazanan Alman teknik direktör Christoph Daum, Fenerbahçe-Galatasaray derbisi hakkında yorum yaptı. Süper Lig'in 23. hafta açında kozlarını paylaşacak iki takımın karşılaşmasıyla ligin zirvesi adeta karışacak. Bu dev derbi öncesi daha önce Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin teknik direktörlüğünü yapan Daum, derbinin ne kadar büyük olduğundan bahsetti.


"Bir çocuğun doğum günü partisi gibi"


Almanya'da Dortmund ve Schalke arasında süren ve "Ruhr derbisi" olarak adlandırılan ezeli rekabet ile Fenerbahçe-Galatasaray derbisini karşılaştıran Daum arada dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Daum, Ruhr derbisinin Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin yoğun atmosferi karşısında bir çocuğun "doğum günü partisi gibi" görüneceğini kaydetti. Türkiye bazen yenilginin ardından günlerce dışarı çıkmakta zorlandıklarını kaydeden Daum, bu yoğun atmosferle Ruhr derbisinin karşılaştırılamayacağını sözlerine ekledi.


"Mesut Özil sert bir deneyimle karşılaşacak"


Fenerbahçe formasıyla Türkiye'de maçlara çıkacak Mesut Özil'in sert bir deneyimle karşılaşacağını kaydeden Daum, Süper Lig'in Alman oyuncunun kariyeri açısında önemli bir sınav olacağını vurguladı. Türkiye'de maç boyunca en az iki futbolcunun sürekli Mesut'un peşine takılacağını ve alanını kapatacaklarını aktaran Daum, oyuncunun ilk zamanlarda büyük bir baskıyla karşılaşacağını ve bunun normal olduğunu belirtti.

Fenerbahçe ile Galatasaray'ın liderlik yarışı


Bu akşam 19.00'da başlayacak Fenerbahçe-Galatasaray maçı BeiNSports 1 ekranlarından canlı yayınlanacak. Topladığı 48 puanla ligin zirvesinde bulunan Fenerbahçe, şampiyonluk yarışındaki rakipleriyle arasındaki farkı açmak istiyor. Fenerbahçe'nin hemen gerisinde Beşiktaş ile birlikte 45 puanı bulunan Galatasaray ise Fenerbahçe ile puanını eşitlemek istiyor.