Toplu Sözleşme Sürecinde Anlaşma Sağlanamazsa, İstanbul'un 2 Milyondan Fazla Kişinin Kullandığı Metro ve Tramvaylarda Çalışmalar Durdurulabilir. Greve Tek Yetkili Cumhurbaşkanı Olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) raylı sistemde çalışan işçileriyle yürüttüğü toplu sözleşme süreci halen sonuçlanmış değil. Yetkili sendika olan Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) ile yapılan görüşmelerden anlaşma çıkmazsa, İstanbul'un yoğun trafik yükünü taşıyan metro ve tramvaylar duracak.

Şubat ayında başlayan görüşmelerden bir sonuç alınamaması üzerine geçen ay İŞKUR'a bildirim yapılmış ve arabulucu atanmıştı. Ancak arabuluculuk süreci de bir sonuç vermedi. Bu süreçte, işçiler sendikanın çağrısıyla belediye binası önünde eylem yapmıştı.

Son toplantıda İBB, 6 günlük ek süre hakkını kullanmıştı ve bu süre dün sona erdi. Bugün ve yarın yapılacak toplantıların da olumsuz geçmesi halinde, grev kaçınılmaz gözüküyor.

Sendika, artan enflasyon nedeniyle metro ve tramvaylarda çalışan 2 bin 500 işçinin aldığı ücretlerin eridiğini belirtiyor. Bazı işçilerin maaşı, yılbaşında yürürlüğe giren asgari ücret olan 8 bin 500 liranın altında kalmıştı ve belediye bu işçilerin maaşını asgari ücrete çekmişti. İBB yetkilileri ise, sendikanın taleplerinin gerçekçi olmadığını düşünüyor.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Toplu sözleşme masasından çıkacak karar sadece bu işçileri değil, aynı zamanda İstanbul'da yaşayan tüm vatandaşları etkileyecek. Olası bir grev süresince, İstanbul'da hayat adeta durma noktasına gelecek. İstanbul'daki toplu ulaşımın büyük kısmı raylı sistemle sağlanıyor ve her gün 2 milyondan fazla kişi metro ve tramvayları kullanıyor.

Grevin ertelenmesi tek yetkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer işçiler greve giderse, bu durumdan başka şirketlere bağlı vapurlar ve metrobüsler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Marmaray etkilenmeyecek.