Et ve tavuk fiyatları artmaya devam ederken balık fiyatlarının düşüşü sürüyor. Denizden gelen bereket vatandaşın uygun fiyatlarla balık almasını sağlayacak. Hamsi sezonu kapanırken mezgit ve istavrit bolluğu yaşanıyor. Peki, en ucuz balık hangisi olacak? İstavritin fiyatı ne kadar? Hangi balık ne kadar? İşte detaylar…

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Balık fiyatları vatandaşın yüzünü güldürmeye devam ediyor. Karadeniz’den gelen haberlere göre hamsi sezonu kapandı. Balıkçılar yeni dönemde istavrit ve mezgit bolluğu yaşanacağının müjdesini verdi. Enflasyon oranlarının artmasından dolayı et ve tavuk ürünleri üst üste zam almıştı. Vatandaşlar et ve tavuk yerine balık ürünlerini tercih etmeye başladı. Özellikle hamsi en çok tercih edilen balık türü oldu. Balık sezonunun açılışında palamut rekoru kırıldı. Palamut halen uygun fiyatlarla satışa çıkarılmaya devam ediyor. Palamuta ek olarak istavrit ve mezgit tezgahlardaki yerini almaya başlayacak.

1754010_620x410

Karadeniz’de İstavrit Bolluğu Yaşanıyor

Kış aylarında en çok tercih edilen balıklar arasında hamsi yer alıyor. Hamsinin kilosu 10 ila 50 TL arasında değişim gösteriyordu. Küçük bir balık olması nedeniyle kiloya çok giren hamsi, kısa sürede palamutun yerini almıştı. Lakin, soğuk havaların devam etmesine rağmen hamsi sezonunun sona erdiği açıklandı. Hamsinin yerine ise istavrit ve mezgit geçti. Trabzon’daki balıkçılar Türkiye’nin dört bir yanına istavrit göndermeye başladı. Trabzon’un Ortahisar bölgesinde istavrit bolluğunun yaşandığı açıklandı. İstavrit ve mezgit bolluğu fiyat etiketlerine de yansıdı. İstavrit’in kilosu 60 TL’ye kadar düştü. Mezgit ise 40 ila 80 TL arasında değişen fiyat seçeneği ile satışa çıkarıldı.

balik-fiyatlari-2021-guncel-balik-fiyatlari-ne-kadar-oldu

Palamut Tezgahlarda Yer Alacak

Karadenizli balıkçılar tarafından hamsi sezonu sona erse dahi palamutun tezgahta yer almaya devam edeceği açıklandı. Bu sezon palamut bolluğu yaşandığına dikkat çeken balıkçılar, fiyatların düşmesini bekliyor. Hamsi ise sezonu kapatmasına rağmen tezgahta yer alacak, lakin fiyatlarında önemli bir artış yaşlanacak. Mart ayı içerisinde balıkçıların tüketilmesini tavsiye ettiği balık türleri arasında sargan ve izmarit yer alıyor. Sargan’ın kilosu 100 TL’den başlıyor. En düşük fiyat etiketine sahip olan izmaritin kilosu ise 25 TL’den satılıyor. Balıkçılar, denizden gelen bolluğun Ramazan ayında da devam etmesini bekliyor.