Avrupa kupalarındaki turnuvalar da dahil olmak üzere birçok turnuvada 1965 yılından beri uygulanan "deplasman golü kuralı" uzun yıllardır tartışmalara neden oluyor. Futbolun eski dönemlerinde şimdikinden çok daha zorlu olan deplasmanlarda konuk takımın p

Fenerbahçe Beşiktaş Maçı İçin Taraftar Yasağı Duyurusu! Siyah Beyazlı Taraftarlar Stada Alınmayacak! Fenerbahçe Beşiktaş Maçı İçin Taraftar Yasağı Duyurusu! Siyah Beyazlı Taraftarlar Stada Alınmayacak!
Avrupa kupalarındaki turnuvalar da dahil olmak üzere birçok turnuvada 1965 yılından beri uygulanan "deplasman golü kuralı" uzun yıllardır tartışmalara neden oluyor. Futbolun eski dönemlerinde şimdikinden çok daha zorlu olan deplasmanlarda konuk takımın psikolojik olarak maçtan düşmesi nedeniyle getirilen bu kuralın artık işlevini yitirdiği kaydediliyor. Futbolda yaşanan değişimler sebebiyle artık deplasman dezavantajının neredeyse yok olduğunu kaydeden futbolcular ve oyunu geliştirmeye çalışan uzmanlar, bu uygulamanın kaldırılması gerektiğini savunuyorlar.Deplasman golünün avantaj sağlamasına yıllar boyunca karşı çıkan isimlerden biri de Arsene Wenger oldu. 22 yıl teknik direktör olarak görev yaptığı Arsenal'den 2018 yılında ayrılan ve 2019'da FIFA'nın futbol geliştirme sorumlusu olarak çalışmaya başlayan Wenger, bu kuralın eskiden işe yaradığını ancak şimdi yarardan fazla zarar getirdiğini kaydetti. Deplasman golü kuralıyla ilgili eleştirilerin ardında UEFA, yıllar sonra tarihi bir karar almaya hazırlanıyor.


Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde yeniden gündeme geldi!


Özellikle bu hafta içi oynanan Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçlarından sonra yeniden gündeme gelen deplasman golü kuralıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidileceği aktarıldı. Çeyrek final eşleşmesinde ilk maçı deplasmanda 3-2 kazanan PSG, kendi sahasında Bayern Münih'e 1-0 yenildi ve iki karşılaşmanın toplam skoru 3-3 oldu.Ancak deplasmanda daha fazla gol atan Fransız ekibi PSG adını yarı finale yazdıran taraf oldu. Deplasman golü kuralını eleştirenlere göre toplam skoru 3-3 olan eşleşmede uzatmalara gidilmesi gerekiyordu.


Yeni kural nasıl olacak?


Avrupa kupalarında deplasman golü kuralının yeniden tartışılmaya başlaması üzerine UEFA'nın kolları sıvadığı öğrenildi. Daily Mail'in haberine göre deplasman golleri sadece eşleşmelerde oynanan ikinci maçın 90 dakikası boyunca geçerli olacak. Uzatmalara giden maçlarda deplasman golü kuralı geçerliliğini yitirecek. Gelecek yıldan itibaren uzatmalara giden maçlarda deplasmanda atılan gollerin takımlara avantaj sağlamayacağı bildirildi.