İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim'de meydana gelen ve 117 kişinin ölümüne yol açan 6. 9 büyüklüğündeki depremin sonuçlarıyla ilgili konuşan Prof.

Şubat Bitmeden Tüpe Bir Zam Daha Geldi! Aygaz ve Bizimgaz Tüp Fiyat Listesi... Şubat Bitmeden Tüpe Bir Zam Daha Geldi! Aygaz ve Bizimgaz Tüp Fiyat Listesi...
İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim'de meydana gelen ve 117 kişinin ölümüne yol açan 6.9 büyüklüğündeki depremin sonuçlarıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu depremin bölgede yaşanabilecek büyük depremleri tetiklediğini kaydeden Sözbilir, kentsel dönüşümün önemine değindi. Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem nedeniyle birçok binada hasar meydana geldiğini kaydeden Sözbilir, bölgede büyük depremlere yol açacak fayların tetiklendiğini dile getirdi.


"Artçı depremlerin sayısı 5 bini aştı"


Samos adasının kuzeyinde meydana gelen artçı depremlerin sayısının 5 bini aştığını kaydeden Sözbilir, Gümüldür civarındaki fayların da tetiklendiğini belirtti. Sözbilir, Samos'un batı kesimlerinde yer alan faylarda yaşanan depremlerin doğrultusunun "Gülbahçe, Tuzla, Seferihisar fayı" ile aynı olduğunu dile getirdi. Burada meydana gelecek depremlerin büyüklüğünün 6.6'dan daha fazla olabileceğinin altını çizen Sözbilir, 1900'lerden önce bahsedilen bölgelerde depremlerin gerçekleştiğini aktardı.


"Denizlerdeki faylar da haritaya eklenmeli"


İlerleyen dönemde de bu tarz depremlerin bölgede görülmesi olasılığı buılunduğunun altını çizen Sözbilir, kenstsel dönüşüme bir kez daha dikkat çekti. İzmir'de Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak ve Güzelbahçe gibi bölgelerde özellikle kentsel dönüşümün bir kez daha düşünülmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de sadece karalardaki fayların dikkate alındığını kaydeden Sözbilir, denizlerdeki fayların da fay haritasıiçine eklenmesi gerektiğinden söz etti. Ayrıca Sözbilir hazırlanan fay haritalarının 10 yılda bir güncellenmesi gerektiğini de altını çizdi.