AFAD ekibi ile ilgili skandal iddia gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Samsun'da meydana gelen kazıda meydana gelen göçük ile ilgili olarak skandal iddia! AFAD ekibi, Samsun Vezirköprü ilçesindeki su kanalı kazısında meydana gelen göçük altında

AFAD ekibi ile ilgili skandal iddia gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Samsun'da meydana gelen kazıda meydana gelen göçük ile ilgili olarak skandal iddia! AFAD ekibi, Samsun Vezirköprü ilçesindeki su kanalı kazısında meydana gelen göçük altında kalan 2 kardeş can çekişirken namaz molası vermiş. AFAD ekinini taşıyan şoförün ifadeleri iddiaları kuvvetlendirdi. İşte detaylar..

AFAD ekibinin olay yerine 3-5 kilometre kala namaz ve ihtiyaç molası verdiği ortaya çıktı. AFAD ekibi geldiğinde ise 20 yaşındaki Kenan Ak ile 25 yaşındaki Hayati Ak hayatını kaybetti.23 Ağustos 2020'de Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bir eve içme suyu bağlantısı yapan 20 yaşındaki Kenan Ak, çökme sonucu yaklaşık 5 metre derinlikte toprak altında kaldı. Olayı gören ağabey Hayati Ak'da kardeşini kurtarmak için kanala atladı. Bu sırada ikinci toprak kayması yaşandı ve 25 yaşındaki ağabey Hayati de göçük altında kaldı.

Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için seferber olurken, Samsun’dan yola çıkan AFAD ekibi ise olay yerine gelene kadar Hayati Ak’ın cansız bedeni çıkarıldı. Ekip, olay yerine geldiğinde Kenan Ak’ın da cansız bedeni göçük altından çıkarıldı.

Vatandaşlar AFAD ekibinin geç geldiğini iddia etti ve ekibi şikayet etti. Bunun üzerine Samsun Valiliği soruşturma açtı.

Tutanaklara göre altı kişiden oluşan AFAD ekibi il merkezinden saat 19.20’de hareket etti. Aracın şoförü E.K. yazılı savunmasında şu ifadelere yer verdi;

"Personel, Kavak ilçesi civarlarında, akşam ezanının okunduğunu belirterek namaz kılmak üzere mola vermemiz gerektiği hakkında konuşmalar yaptı. Ancak şahsıma aracın durdurulmasına yönelik bir talimat verilmediğinden, konuşma ve talepleri dikkate almayarak yola devam ettim. Olay yerine 3-5 kilometre kala aracı durdurarak namaz kılma hususunda daha yüksek sesli konuşmalar gerçekleşti.

Yapılan tartışmalara aracı hızlı bir şekilde olay mahalline ulaştırmaya çalışmam ve sürüş güvenliğini riske atmamak adına çok fazla müdahil olamadım. Ancak araç içerisinde aracın durmasına yönelik yüksek sesli ve hararetli konuşmalar arttığından, aracın durmasına yönelik talepler olduğundan ve araç içerisinde oluşan ortam aracı sağlıklı bir şekilde kullanmama engel teşkil ettiğinden, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek adına, aracı durdurmak zorunda kaldım.

Duraklama yaklaşık 5-7 dakika sürmüştür. Bu esnada araçtan inmedim. Personelin araca dönmesini bekleyerek, herkes araca döndüğünde olay mahalline ulaşmak üzere tekrar harekete geçtim." dedi

Ekibin savunmalarında aynı ifadeleri kullanması dikkat çekti. Kayıtlara göre olay yerine 20.54’te yani 1 saat 34 dakika sonra varan AFAD ekibi yolda zorunlu ihtiyaç molası verdiklerini kabul etti.

S.D. ifadesinde "Olay yerinin uzun mesafe olması hasebiyle olayın şekli de göz önünde bulundurularak beden gücüyle uzun süre çalışılacağı kanaatiyle takribi bir saatin sonunda çok hızlı hareket etmek üzere takribi 5-7 dakika zorunlu ihtiyaç (tuvalet, akşam namazı, su) molası verdik. Zorunlu ihtiyaç molası sonunda çok hızlı bir şekilde koşar adımlarla aracımıza geldik ve olay mahalline hareket ettik.

Olay yerine vardığımızda itfaiye müdahale personelinin ve vatandaşların aktif olarak ilk göçük altında kalan işçiye ulaşmaya çalıştıklarını gördük. Biz de anında hızlı bir şekilde çalışmalara dahil olduk. Yaklaşık 25 dakika sonra ilk göçük altında kalan işçinin ellerini yukarıya kaldırmış şekilde gördük. İlerleyen kurtarma çalışmaları sürecinde de bedeninin ve ayaklarının 1.5 metre aşağıda olduğunu kurtarma çalışmaları ilerledikçe tespit ettik.

Yaklaşık 1,5 saate varan risk derecesi çok yüksek olan göçük kaldırma çalışması ile ilk gözlemlere göre ölü olduğu sağlık ekiplerince tespit olunan işçiyi olay yerinden çıkarıp ambulansla hazır bekleyen sağlık ekiplerine teslim ettik.

Acil durum ihbarı gelir gelmez ekiple beraber derhal olay yerine intikal ettik. 5-7 dakikalık mola ise, 2 saatlik yol düşünüldüğünde, hayatın olağan akışı içerisinde son derece makuldür ve görevin yerine getirilmesinde son derece elzemdir."


Söz konusu AFAD personelinin hala görevlerinin başında olduğu öğrenildi.