Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, OHAL süresince vatandaşı mağdur eden şirketlerin en ağır şekilde bedel ödeyeceğini duyurdu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK, yazılı bir açıklama yaparak afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların OHAL süresince elektrik ve doğalgaz için yeni abpnelik yaptırırken güvence bedeli ödemeyeceğini açıklamıştı.

İster deprem bölgesinde ikamet etmeyi sürdürsün ister başka bir şehirde ikamet etmeye başlasın afet bölgesindeki vatandaşlar olağanüstü hal süresince elektrik ve doğalgaz için hiçbir şekilde güvence bedeli ödemezken durumla ilgili EPDK tedarik şirketleriyle toplantı yaptı.

Elektrik ve doğalgaz, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri ile yapılan toplantıda, güvence bedeli konusunda depremzede vatandaşlara hiçbir zorluk çıkartılmaması için gerekli uyarılarda bulundu.

Yapılan toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, ülkenin zor bir süreçten geçtiğinin altını çizerken değerlendirmelerini de kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Duyurdu: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Okul Yapılacak Bakan Duyurdu: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Okul Yapılacak

Depremzede vatandaşlardan güvence bedeli almaya çalışan şirketler bedelini ağır ödeyecek

Yüzyılın afeti olarak nitelendirilen deprem felaketinde hem sektörün hem de tüm Türkiye’nin tamamının büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini açıklayan Mustafa Yılmaz, yaşanan bu depremin ortaya çıkardığı yaraların da hep beraber sarılacağına inandığını belirtti. Afetten etkilenen vatandaşların hiçbir şekilde güvence bedeli ödemeyeceklerini dağıtım ve tedarik şirketlerine açık bir şekilde söylediklerini vurgulayan EPDK Başkanı Yılmaz, depremzede vatandaşları da kimsenin kırtasiye ile uğraştırmamasını ifade etti. Elektrik, doğalgaz ve hatta su faturalarının mobil ekran görüntüsünün bile yeterli olduğunu belirten Mustafa Yılmaz, bu konu hakkındaki kararlarının da son derece net olduğunu da ekledi. Bu kuralın titizlikle uygulanmasının gerektiğini belirten EPDK Başkanı, aksi davranıp güvence bedeli talebinde bulunan, abonelik işlemlerini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan ve depremzede vatandaşları mağdur eden şirketlerin de bu tutumlarının bedelini ağır ödeyeceklerini söyledi.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu’nun aldığı kararla beraber, OHAL kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen illerde depremden etkilendiğini e-Devlet kapısından ya da herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihçeli yerleşim yeri yani ikametgâh belgesi yeni abonelik işlemleri için etken olacak. Bununla beraber, valilik, kaymakamlık gibi idari birimlerden alınan yazılar, elektrik, su ve doğal gaz aboneliklerine dair faturalar ya da faturaların mobil ekran görüntüsü gibi dijital belgelerle gösterilen elektrik ve doğal gaz abonelerinden de yeni abonelik işlemleri için OHAL süresince güvence bedeli alınmayacak. Bu güvence bedeli ister afetzede vatandaşın kendi ikametinde olduğu şehirde kalması olsun ister başka bir şehirde olsun her yer için de geçerli.