Deprem felaketinin ardından yaklaşık 2 milyon afetzede başka illere göç etti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen iki büyük şiddetli depremin ardından hem yurt içinden hem yurt dışından hem arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal etmiş hem de insani yardımlar deprem bölgelerine ulaştırılmaya çalışılmıştı. 45 binden fazla insan yaşamını yitirirken, binlerce evde yerle bir oldu.

Yüzyılın Afeti olarak adlandırılan deprem felaketinin ardından hasarlı binaların yıkılmasına sebep olan, ölümlere yol açan, telaş ve paniğe neden olan da 6 ve üzeri de dahil 11 bin 20 artçı deprem meydana geldi.

Kayıt yaptırmayanlarla beraber deprem bölgelerinden diğer illere göçen kişi sayısının 2 milyonu geçtiği ifade edildi

Milliyet gazetesinden Aydın Hasan’ın haberine göre, deprem bölgelerinden tahliye edilenler ile kendi imkanlarıyla deprem bölgelerinden ayrılan vatandaşların sayısı valilik ve kaymakamlıklarca açıklandı. Valilik ve kaymakamlıklara başvuran kişi sayısının 1 milyon 971 bin 589 olduğu ifade edilirken kayıt yaptırmayanlarla beraber bu sayının da 2 milyonu aştığı öne çıkarıldı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Öte yandan, yurt dışından gelen arama kurtarma ekipleriyle beraber sahada çalışan ekiplerin sayısı 35 bin 249’a yükselirken can kurtarma umutlarının da kesilmesiyle çoğu birlik bölgeden ayrıldı ve dün itibari ile görev yapan arama kurtarma personeli sayısı 6 bin 358’e düştü.