Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım destek paralarının hesaba yatırıldığını duyurdu. Peki kimler ne kadar ödeme alacak? Yaşlı ve engellilere verilen yardım parasında son durum hakkında bilgi verelim. Nisan ayında hangi destekler yatırıldı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapmış olduğu açıklamayla gündeme geliyor. Sosyal destek kapsamında öyle ödemeler yapılacak ki duyunca şaşıracaksınız. Engelli ve yaşlı aylığındaki son durum da netleşti. Nisan ayında ödemeler resmen hesaplara yatırıldı.

Destek Paraları İçin Duyuru Yapıldı

Destek paralarının hesaplara yatırıldığı öğrenildi. Bakan Yanık'tan gelen ifadede ise önemli detaylara yer verildi:
”Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın toplumsal hayata etkin katılımlarını desteklemek için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda yanındayız. Bu doğrultuda Nisan ayında 2,7 milyar TL yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık.”

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı almanız için öncelikli olarak belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Sağlık Kurulu'ndan engelli raporu alınması ve kişinin belirli bir yüzdenin üzerinde engelliliğe sahip olması önemli. Bu şartın yanı sıra gündelik ihtiyacını karşılama konusunda da başarısız olanlar için engelli aylığı bağlanıyor. Daha fazla detay için SGK üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yaşlı Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı, 65 yaş ve üstüne verilen ödemeyi kapsamakla birlikte ayriyeten yaşlılara ödenen destekler de mevcuttur. Bunun için yaş şartını karşılamanızın yanı sıra diğer şartlara göz atmanız gerekiyor. Sigortalı olmayan veya emekli maaşı almayanların başvuru yaparak ödeme alabileceği sosyal destek programları mevcuttur.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Kaç TL Destek Parası Ödeniyor?

Bakanlığın vatandaşlara aylık olarak ödediği destek paraları değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda tek bir bilgi verilemez. Ancak her yıl düzenli olarak destek paralarına zam yapılıyor ve enflasyon oranında ödemelerin miktarları da artıyor. Öte yandan yaşlılık maaşı, engelli aylığı, çocuklara verilen ödemeler, öğrencilerin aldıkları yardım paraları ve muhtaçlık durumunda olan vatandaşlara verilen yardım paralarıyla birlikte çok fazla destek programı sizi beklemekte.