Devlet vatandaşlarına babalığını konuşturdu. 18 yaş üstü vatandaşlara tam 3 bin 336 TL ödeme PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yatırılacak.

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan yardımlardan birisi olarak sağlanacak ödemeye dair detaylar geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde planlaması gerçekleştirilen sosyal yardımlardan birisi olarak 18 yaş ile 55 yaş arasına sağlanacak olan 3 bin 336 TL için şartlar açıklandı. Nakdi sosyal yardım ödemesinden milyonlara vatandaş faydalanacak. 

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hazırlanan proje kapsamında vatandaşlara maddi anlamda destek sağlamak için 3 bin 336 TL ödeme gerçekleştirilecek. Ayrıca bu ödemeler Temmuz 2023 ara zamları ile birlikte yükseltilecek. Peki, sosyal yardım başvurusu nereden yapılır? Sosyal yardımlar kimlere yatar? 3 bin 336 TL ödemeyi kimler alacak? İşte detaylar... 

sosyal yardım ödemeleri-1

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK? 

18 – 55 yaş aralığındaki vatandaşların faydalanabileceği sosyal yardım ödemeleri 3 bin 336 TL olarak belirlendi. Bu ödemelerden yararlanmak için vatandaşlar SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığı ile ya da e-Devlet kapısından müracaatlarını iletebilecek.  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) işbirliğiyle yapılan sosyal yardım çalışmasına dair şartlar ve diğer detaylarda vatandaşlara açıklandı. 

60 GÜN İÇİNDE FAYDALANILABİLİR 

Belirlenen yaş aralığındaki vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ya da e-Devlet sisteminden müracaatlarını gerçekleştirmelidir. Başvuruların gerçekleştirilmesinin ardından sosyal güvenceli olarak işe başlayan kişilere ödemeler devlet desteği ile yatacak. Bu kapsamda SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’nden vatandaşların incelemelerini gerçekleştirerek işe başlama teşvikini adlarına yatıracak. SGK üzerinden sigortanın başlamasının ardından 60 gün süre zarfında müracaatların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

sosyal yardım ödemeleri 2023-2

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden müracaatların gerçekleştirilmesinin ardından devlet asgari ücretin 3’de 1’i oranında hane başına olan gelir seviyesini tespit ettiği vatandaşlar için 2023 yılında 3 bin 336 TL teşviki adlarına yatıracak. Böylelikle vatandaşların istihdamı ülke genelinde sağlanmaktadır.