Dünya genelinde brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanma ülkemizde otomobil sahibi olanları kara kara düşündürüyor. Bu anlamda düğmeye basıldı.

Dizel 12 TL, benzin 8 TL... Devlet düğmeye bastı! Akaryakıta çok büyük indirim müjdesi! Bu hafta yüzde 3,1 düşüş yaşayan petrolün bu düşüşünün piyasaya indirim olacak yansıyacağı düşünülüyordu. Fakat uzmanlar bu durumun hızlıca piyasaya yansımayabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca yaşanan bu düşüşün yeniden yükseliş eğrisine dönmesi ihtimali de mevcut. Kısaca ilerleyen günlerde bir indirim olsa bile bu indirim uzun sürmeyebilir. Bu sebeple kampanyaları takip ederek tam zamanında indirimi değerlendirebilirsiniz.

Petrol piyasalarında bir dalgalanma olmasının temel sebepleri arasında Amerika’da ki petrol stoklarında artış olması ve doların enflasyon nedeniyle değerinin azalması görülüyor. Doların değerinde ki bu azalma neticesinde farklı para birimlerine sahip ülkelerden bazıları petrolü çok daha ucuz fiyatlara alabiliyor. Böyle olunca da petrolün değeri daha düşük oluyor. Ayrıca Amerika’da ki petrol fazlası da petrol talebinin daha düşük gösteriyor.  

Akbank 50.000 TL Ödeme Yapıyor! Ay Sonuna Kadar Süreniz Var Akbank 50.000 TL Ödeme Yapıyor! Ay Sonuna Kadar Süreniz Var

Büyükşehirlerde Fiyatlar 

Geçtiğimiz günlerde motorin fiyatların 99 kuruşluk bir artış oldu. İstanbul’da benzinin litre fiyatı 20.65 TL civarında seyrediyor. Motorin litre fiyatı ise 26,39 TL civarında. Ankara’ya baktığımızda benzinin litre fiyatı yine 20 TL civarında. Motorinin litre fiyatı ise 27.55 TL. LPG litre fiyatı ise 11 TL olmuş durumda.

Fiyatlar İstanbul ile hemen hemen aynı görünüyor. İzmir’de ki akaryakıt fiyatlarına baktığımızda benzinin litre fiyatının 20.76, motorin litre fiyatının 27,52 TL, LPG litre fiyatının ise 10,73 TL olduğu görülüyor. Özellikle LPG’li araç kullanan İzmirlilerin İstanbul ve Ankara’ya göre çok daha ucuza seyahat ettiklerini söyleyebiliriz.    

ilan365.net özel haber