Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara bazı alanlarda sosyal destek ödemesi ile maddi yardımlarına devam ediyor.

Bir destek paketi de çalışmayan kadınlara yönelik olarak SGK tarafından açıklandı. Peki, devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) iş birliği ile ortaya çıkan programın detayı neler, kurslara kimler katılım sağlayabilir? Programa katılmak için ücret ödemek gerekiyor mu? Aylık 3.926 TL cep harçlığı nasıl alınır? Cep harçlığına dair merak edilen detaylar ve daha fazlası siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor. 

Çalışmayan kadınlara devletten aylık 3.926 cep harçlığı verileceği açıklandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden kadınlara yönelik olarak destek ödemeleri hız kesmeden yapılmaya devam ediyor. Devlet bir taraftan ihtiyaç sahipleri vatandaşlara destek ödemesi yaparken bir taraftan da bu kişilerin kendi gelirlerini kendilerinin sağlaması adına meslek edindirme kursları açılıyor. 
Kadınların da ekonomideki payını arttırması, aynı zamanda kadınların kendilerini geliştirmesi ve kendi maddi bağımsızlıklarını elde etmelerini teşvik etmek amacı ile mesleki eğitim kursları açmaya başladı. Devlet aracılığı ile 81 il genelinde dönemsel olarak açılan bu kurslara başvuru yapan kişiler hem meslek sahibi olacaklar hem de günlük cep harçlığı almaya hak kazanacaklar.  Ayrıca bu programa katılmak tamamıyla ücretsiz.

SGK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI İÇİN KAÇ TL CEP HARÇLIĞI ÖDENMEKTEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından mesleği olmayan kişileri meslek sahibi yapmak ve meslek sahibi olmasına rağmen mesleki becerilerini daha da geliştirerek ilerlemeleri adına daha kolay iş bulmak isteyen kişilere yönelik meslek edindirme kursları açılıyor.

Kurslara katılmak için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Aranan şartları taşıyan kişilere kurslara katıldıkları gün üzerinden hesaplanmak üzere;

Mesleki eğitim kurslarında 130,87 Türk lirası,

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Sanayi sektörüne yönelik olarak düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 212,67 Türk lirası,

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Yönetmelik kapsamında engelli ve eski hükümlüler için onlara yönelik olarak düzenlenen istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 98,15 Türk lirası veriliyor.  

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Yönetmelik dahilinde engelli ve eski hükümlüler için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 130,87 Türk lirası cep harçlığı ödenmektedir. 

SGK CEP HARÇLIĞI VE MESLEK EDİNDİRME KURSU BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Meslek edindirme kurslarına başvuru yapmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini 81 il genelinde yer alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve aynı zamanda İŞKUR E-Şube üzerinden yapabilmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler ve ev hanımları kurslara katılarak günlük 130,87 Türk lirası olmak üzere 30 gün üzerinden aylık 3.926 Türk lirası cep harçlığı almaya hak kazanmaktadır. Yine kursu başarılı şekilde bitiren kadınlar meslek sahibi olarak çalışarak maaş sahibi olma fırsatı elde etmektedir.