Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ili etkiledi. Deprem felaketinin yaşandığı illerde OHAL kararı alındı. İŞKUR tarafından afet bölgesindeki depremzedelere Kısa Çalışma Ödeneği ve günlük nakdi yardım verileceği açıklandı. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği’nden kimler yararlanabilir? Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları nasıl yapılır? Depremzedelere ne kadar nakdi yardım yapılacak? İşte detaylar…

80000-1

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen depremin yaraları sarılıyor. 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin artçıları devam ederken; bölgede enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Depremlerden etkilenen vatandaşlar içinse yardım kampanyaları devam ediyor. 6 Şubat’ta meydana gelen depremler kapsamında Olağanüstü hal kararı alındı. OHAL kapsamında depremzede vatandaşların Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanmasına karar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı Kısa Çalışma Ödeneği teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre il ve ilçelerdeki işverenlere Kısa Çalışma Ödeneği verilecek. Ayrıca, depremden etkilenen vatandaşlara günlük nakdi destek sağlanacak.

_105149851_l'ra

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

İşsizlik Sigortası Fonu Devreye Girecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen il ve ilçelerdeki işyerlerinin Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanmasına karar verildi. Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuru şartları arasında ‘’uygunluk tespiti’’ aranmayacak. OHAL çerçevesinde işyerlerine sağlanacak olan Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları internet üzerinden de yapılabilecek. Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden ihtiyaç sahibi depremzedelere günlük 133 lira 44 kuruş nakdi destek sağlanacak.

2325141_1200x627

Nakdi Destek ve İstihdamı Koruma Tedbiri Sunulacak

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre depremden dolayı işyeri kapandığı için iş sözleşmesi feshedilen çalışanlara nakdi destek verilecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek günlük 133 lira 44 kuruştan yararlanmak isteyen depremzedeler için şartlar açıklandı. Sadece yaşlılık aylığı alan vatandaşlara nakdi ücret desteği sağlanmayacak. İşsizlik ödeneği almak için gerekli olan şartlara sahip sağlayamayan vatandaşlarda nakdi ücret desteğinden faydalanabilecek. OHAL süreci boyunda günlük nakdi ücret ödemeleri gerçekleştirilecek. Depremzedelere işsiz kaldıkları süre boyunca ödeme yapılması kararı alındı. Nakdi ücret desteğinin yanı sıra genel sağlık sigortası prim ödemeleri de İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden ödenmeye devam edecek.

aileb-1

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre deprem bölgesindeki istihdamın korunmasına yönelik de önemli kararlar alındı. Bugün yayımlanan Resmi Gazetedeki kararda ahlak ve iyi niyet kurallarına dikkat çekildi. Bütün iş sözleşmelerini kapsayan istihdam tedbirlerine göre işverenin sözleşme feshetme hakkı kontrol altına alındı. İşyerinin kapanması, hizmet alımı ve yapım faaliyetlerinin sona ermesi gibi nedenler dışında işçinin sözleşmesinin feshedilmesinin önüne geçildi. İşverenin haksız nedenler ile işçinin sözleşmesini feshetmesi halinde idari para cezasının uygulanması kararı alındı.