Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar, altın ve piyasalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda artan gram altın fiyatları karşısında “gardınızı alın” açıklamalarını yaptı. İşte detaylar…

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar, altın ve piyasalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda artan gram altın fiyatları karşısında “gardınızı alın” açıklamalarını yaptı. İşte detaylar…


Yeni yılda gram altın fiyatları rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Tarihi rekor kıran altının yeni yılda izleyeceği seyir altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. Konu ile ilgili uzmanlar çeşitli açıklamalar yapmaya devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş “gardınızı alın” dedi.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

altin-aa-1553624-3


Dikkat! İslam Memiş Altını Olanları Uyardı!


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler yatırım araçlarını etkiliyor. Bilhassa dünyanın en büyük ekonomiklerinden olan ABD faiz kararı ve enflasyon rakamları yakından takip ediliyor. Bu bağlamda 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüsten kaynaklı günlerce kapanmalar yaşandı. Yaşanan kapanmalar ile tedarik zincirinde kopmalar meydana gelmişti. Dolayısı ile salgının dünya genelinde bitmesi ile ekonomik etkileri kendini göstermeye başladı. Bu bağlamda küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor.


Uluslararası ekonomik sisteminin liberal yapısında ulusalar dışa açılarak rekabet edebilir bir yapıya girdi. Dolayısı ile birbirine entegre olmuş ülkelerde yaşan en küçük gelişmeler bile bir başka ülkeyi etkileyebiliyor. Günümüzde buna örnek verecek olursak Rusya ve Ukrayna savaşının devam etmesinden kaynaklı ülkemizde Ayçiçek yağı fiyatlarında fahiş rakamlar gördük. Dolayısı ile küreselde yaşanan gelişmeler ulusal ekonomileri de etkiliyor. Bu kapsamda ülkelerin politika üretmesi gerekmektedir. 


Yüksek enflasyon ile mücadelenin yanında Çin’ de hala korona virüsün devam ettiğini ve sert tedbirlerin alınmaya devam edildiğini belirtebiliriz. Burada salgının diğer ülkelere sıçraması ve tedarik zincirinde yeniden kopmaların yaşanmasından endişe ediliyor. 

639c0badc8c3732598bff40e (1)


Gardınızı Alın!


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere biraz da olsa değinmeye çalıştık. Bu kapsamda yatırım araçlarında hareketlilik yaşanıyor. Yeni yılda gram altın fiyatlarında ciddi hareketliliğin yaşandığını ifade edebiliriz. Bunda küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu vurgulayabiliriz. Ekonomi uzmanları gram altının yeni yılda nasıl seyir izleyeceği hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. 


Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın, dolar ve piyasalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, gram altının kapalı çarşı fiyatının 1180 TL civarında olduğunu ifade etti ve gram altının şimdilerde yükseliş trendi içinde olduğunu belirtti. 2023 yılında gram altın fiyatlarında rekor cümlesinin sık sık duyulacağını belirten Memiş, 1.250, 1.280, 1.350, 1.600 TL gibi rakamların yıl boyunca görüleceğini ifade etti. 


Altına yatırım yapacak kişilerin ABD enflasyon rakamlarını yakından takip etmesi gerektiğini belirten Memiş, “yüzde 6 buçuk civarında enflasyon rakamı bekliyoruz. Sürpriz yok. Bir önceki enflasyon 7,1 seviyesindeydi. Enflasyon rakamlarının gerilemesiyle birlikte emtia fiyatlarındaki hızlanma da ciddi anlamda hızlandı” ifadelerine yer verdi. 2023 yılının her gün ve her ayın altın piyasalarında yebi rekorlar görülebileceğini belirten Memiş, piyasada ons fiyatlarının yıl içerisinde 2450 dolar seviyelerinde olacağını vurguladı. Bu kapsamda gram altın fiyatlarında görülen yükseliş açısından “gardınızı alın” uyarısı yaptı. 


Türkiye’ de altın yatırımı güvenli liman olarak tanımlandığından Memiş, 2023 yılı ile ilgili olarak her ne kadar kısa vadeli geri çekilmeler yaşansa da dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak ve elinde altın olan kişilerin yükseldiği için satma girişiminde bulunmamaları gerektiğini ifade etti. Dolayısı ile yeni yılda gram altın fiyatlarında tarihi rekorların gelmeye devam edeceğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda altın yatırımcısının küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin bilhassa ABD enflasyon rakamlarının yakından takip edilmesi gerekmektedir.