Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) eylül ayında sağlık sisteminin çökebileceğini duyurdu.

Corona-19 salgını her ülkede tekrar önem kazanmaya başlarken hastalığın bulaşıcılık oranının Omicron’a göre iki kat arttığına işaret eden Aile Hekimleri ölümlerin 5 kat, hasta sayısının ise 31 kat arttığına dikkat çekti.

Müzik yayını hariç normalleşmeye geçen Türkiye’de, Covid-19 salgınında yeni ve daha büyük bir dalgaya girildi ve kapanan Covid-19 servisleri yeniden açılmaya başlandı.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) ise, kalkan maske zorunluluğunun belli alanlarda yeniden getirilmesi gerektiği, aksi taktirde önümüzdeki aylarda mevsimsel grip vakalarının da eklenmesiyle sağlık sistemini zorlayacak düzeyde daha zor bir salgınla karşı karşıya kalabileceğini anlattı.

Aile hekimi isyan etti: Yoğunluk var, aşı yok - Son dakika sağlık haberleri – Sözcü

AHESEN Bilim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar konu ile ilgili olarak, “Şu anda örneğin hastanelerin acil servislerindeki yoğunluktan dolayı eczaneden test kiti alarak kendi kendine test yapanların büyük bir çoğunlukta olduğunu biliyoruz. Hastanelerde test olamayan kişileri de düşünürsek günlük sayının 100 binleri bulduğunu söyleyebiliriz” diyerek AHESEN olarak önerilerini ise şöyle sıraladı:

– Toplu alanlardan başlamak kaydı ile maske kullanım zorunluluğunun getirilmesi,

– Son aşısını 6 ay geçenlerin yeniden hatırlatma dozunun yapılması,

– Eylül ayında okulların da açılacağı düşünüldüğünde, 12 yaş ve altı çocukların da aşılama programında yer alması,

– PCR testi yaptırmak için hekim istemi şartı kaldırılmalı. Bu uygulama ile acillerde test yaptırmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturuyor ve bulaş riskini artırmanın yanı sıra, zaten tıkanma noktasında olan acil hizmetlerine ek yük getiriyor. Bu nedenle PCR testinin, her şüpheli hastada yaptırılması, hızla PCR testi yapılacak merkezler açılması ve isteyen her kişinin test yaptırabileceği alanlar oluşturulması,

– Pozitif vakaların izolasyon süresinin en az 10 gün olarak belirlenmesi,

– Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı olanların kendilerini covid pozitif gibi düşünüp izolasyona girmesi, filyasyon ekiplerinin tekrar oluşturulması ve saha çalışmalarına başlanması, sahada da test için numune alımının hızlandırılması,

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

– Ayrıca Covid-19'un sağlık çalışanları için koşulsuz olarak meslek hastalığı sayılması.