Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İran ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatılması diyalog öncelikli siyasi çözüm düşüncemizin sonucu ifadesini kullandı.

Yaptığı açıklamada Bin Ferhan, İran ile Suudi Arabistan’ın 7 yıllık bir ara sonrasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerin karşılıklı olarak açıklamaları ile ilgili anlaşmaya varılması ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Faysal Bin Ferhan “İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması, siyasi çözüm ve diyalog konusunda üstün vizyonumuz ve bu vizyonu bölgede sürdürülebilir hale getirme isteğimizden kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı. Açıklamasının devamında ülkelerin tek bir kaderi ve ortak paydaları olduğunu savundu.

Geçtiğimiz günlerde İran devlet televizyonu Tahran ve Riyad’ın ilişkileri normalleştirmek adına 6 Mart’ta Çin’in başkenti Pekin’de müzakerelere başladığını ve İran ile Suudi Arabistanlı yetkililerin üst düzey güvenlik yetkililerinin anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

İran ile Suudi Arabistan İlişkileri 2016'daki idamla gerilmişti

Suudi Arabistan 2 Ocak 2016 yılında aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişiyi terör suçlaması ile idam etmişti, idamlara ise İran cephesinden peş peşe yetkililer nezlinde tepkiler gelmiş ve bunun üzerine ise Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentinde yer alan konsolosluk binalar İran’da bulunan göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Mart 2015 yılında ise Yemen’deki olaylar nedeni ile gergin olan ilişkiler tamamen kopmuştu.

Daha sonra ise iki ülke ilişkileri düzeltmek adına 2021 yılının Nisan ayında Bağdat’da bir araya gelmiş ancak Irak’ın arabuluculuğunda geçen görüşmeler sonrası sonuçsuz kalmıştı.