Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın maaş ödemeleri için “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” talimatı mahkemelik oldu.

Ali Erbaş talimatı ile yapılan ihale, sendikaların mahkemeye başvurması sonrası iptal edildi.

Diyanet maaş ödemelerinde 2 bin 800 liralık promosyon ödemesinin 16 bin TL’ye çıkması kararı da Erbaş’ın talimatıyla Danıştay’a taşındı ve ödemeler durdu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile personeli karşı karşıya getiren maaş ödemeleri tartışması büyüyor.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Sefa Uyar’ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın 2019’daki kurum maaşı ödeme protokolünde “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” talimatı sonrası olay büyüyor.

Erbaş'ın faizsiz finans kararı ile 21 Mart’ta, yalnızca katılım bankalarıyla maaş ödemeleri ihalesi yapılmış ve Diyanet personeline, bu kapsamda toplam 2 bin 880 lira promosyon ödeneceği kaydedilmişti.

Ancak sendikalar kararı yargıya taşıyınca ihale iptal edilmiş ve tüm bankaların katılımıyla tekrar ihaleler yapılmış ve promosyon ödemesi de 16 bin liraya kadar çıkmıştı.

Ancak yine  Erbaş’ın talimatıyla karar Danıştay’a taşındı ve ödemeler durduruldu.

Diyanet'in bir yıl önceki fetvası ortaya çıktı: Faizi helal kılmak kimsenin yetkisi değildir

Erbaş’ı haklı bulan Danıştay 13. Dairesi, 5 Temmuz’da yerel mahkemenin kararını bozarken, dava açan sendikalardan ise Türk Diyanet Vakıf-Sen’in, AYM’ye başvuracağı öğrenildi.

Diyanet’te yetkili sendika olan Diyanet-Sen ise ihalenin “Ben yaptım oldu anlayışıyla” gerçekleştirildiğini söyleyerek “Maaş promosyon ihalesi, personelimize, üyemize destek sağlamak yerine sadece mağduriyet ve karmaşa üretmiştir. Sendikamızın yürüttüğü yargı süreci halen devam etmektedir” dedi.

Sendikalar ile Diyanet arasında tartışmaya, “hilafet” çağrısı yapan Ankara Melike Hatun Camisi imamı Halil Konakcı da dahil olurken promosyonun helal olmadığını söyleyerek ihaleyi yargıya taşıyan Türk Diyanet Vakıf-Sen’i ise isim vermeden hedef aldı.

İmamdan skandal hilafet çağrısı: ''Geri istiyoruz arkadaş'' | Güncel

Konakcı konu ile ilgili “Allah ve resulüne savaş açmış adamlara düşmanlık etmekten daha güzel bir şey var mı? Adamlar gitmiş, kurumu mahkemeye vermiş. 15 bin 600 lira alacaklar. Ulan ayda 400 liraya, 250 liraya mı savaş açtın Allah ve resulüne? Senin Allah ve peygamber, Kuran sevgin 250 liralık mı? Dinini ayda 250 liraya mı satıyorsun?” demesi ile dikkat çekti.

İlginç olan ise Konakcı’nın, Danıştay’daki karardan en az dört gün önceki gerçekleşen bu konuşmasında, Danıştay’ın yerel mahkemenin kararını bozduğunu söylemesi oldu.