Doğalgaz Destek Ödeme Başvurusu Başladı! Dar Gelirli Ailelere Bu Ödemeler Verilecek

Dar gelirli ailelere yönelik devlet destekleri fatura destekleri ile devam ediyor. Kış aylarının gelmesi ile beraber devletin dar gelirli hanelere ödediği kömür yardımının yanında bir de doğalgaz yardımı verilmeye başlandı. 2022 yılında ilk kez başlatılan bu uygulama yılda iki sefer olacak şekilde 900 TL ile 2.500 TL arasında değişen bu rakamda hesapları yatırılıyor. Eylül ayında başvurular alınmaya başlanan Aile Destek programı kapsamındaki doğalgaz desteği maddi ödeneğinden faydalanmaya devam ediliyor. Aralık ayında doğalgaz ödemeleri için sürüyor. Sosyal yardımlaşma tutarı 3 milyar TL'lik bütçe ile sunulan faydadan yararlanabiliyor. 

Doğalgaz Destek Ödeme Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanıyor?

Online başvuru süreci devam ediyor. E-devlet üzerinden yapılacak doğalgaz yardım başvurusu sonrası en geç 1 ay içerisinde sonuçlanıyor. Hesabına yatırılan tutarı kullanarak aileler son gelen faturayı PTT'ye giderek itiraz ettirerek bu desteği kullanabiliyor. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik kış dönemine geçirebilmek için ödenen bu tutar 336.000 haneye ulaştı. Bu da ortalama 271.000 TL'ye denk geliyor. 

Doğalgaz Destek Ödeme Başvurusu Ek Ödeme Fırsatı

Doğalgaz destek başvurusundan faydalanmak isteyenlerin kiracı ya da ev sahibi olması fark etmiyor. Mesken abonesi olmak yeterli oluyor. Ön ödemeli ya da faturalı sayaç kullanıcıları bu destekten yararlanabiliyor. Sunulan desteğe ek olarak sağlık raporu bulunanlar yatağa bağımlı olarak cihaz ile sağlığını sürdürenler ya da kronik rahatsızlığı bulunanlar için %5 ek ödeme yapılacağı da duyuruldu. 

Doğalgaz Destek Ödeme Başvuru Şartları

Devletin sunduğu doğalgaz tüketimi desteğine başvuruda bulunmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekiyor. Aranan şartlar arasında şunlar yer alıyor: 

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme
  • Başvuracak olan kişinin TC vatandaşı olması

  • E-devlet üzerinden ön başvuru yapmış olması

  • Doğalgaz arzı sunulan ilçede yaşıyor olması

  • İkamet ettiği adreste faturalı ya da ön ödemeli sayaca bağlı olması

  • Ödenecek tutar düşünüldüğünde mesken abone grubuna ait olunması