Doğalgaz Tüketim Desteği 2.500 TL Hesaba Ne Zaman Yatacak?

Günümüzde dar gelirli ailelere sunulan desteklere bir yenisi de doğalgaz ve elektrik fatura ödeme desteği olarak yansıtılıyor. Sosyal devlet anlayışı ile hareket eden sosyal yardım başvuru hizmeti kapsamında vatandaşlarını zor durumda bırakmayan devletin sunduğu bu hizmetten tüm vatandaşlar faydalanabilecek. E-devlet platformunu kullanarak başvuruda bulunan her vatandaşa ısıl harita üzerinden belirli bir rakamda ödeme yapılıyor. Bugün itibariyle ödemeler 950 TL'ye çıkarıldı. Bu rakam 2.500 TL'ye kadar ulaşabiliyor. Yaşanılan il ve ilçe göz önünde bulundurularak net bir rakam ortaya çıkıyor. Aile Destek ödemelerine daha önceden başvuruda bulunmuş olan vatandaşların ödemeleri hesaplarını tanımlanıyor.

Yatırılan tutardan faydalanmak isteyenlerin ise PTT şubelerine giderek fatura ibrazı yaptırması gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak şartları karşılayan tüm vatandaşlar e-devlet üzerinden online başvuruyu iletmelidir. Ardından en geç 1 ay içerisinde sonuçlanmasını bekler. Bekleme aşamasında aynı sayfa üzerinden sorgulama yapılabilir ödemeniz hazırdır yazısı ile karşılaşıldığında o ayın güncel doğalgaz faturası PTT şubesine gidilerek yatan ödeme kadar ibraz ettirilebilir. PTT şubesinden ödenen tutar nakit olarak alınamıyor. Sadece fatura ödemesi için kullanılabiliyor. Ardından içeride kalan miktar bir sonraki aya devredilebiliyor. Bir sonraki ay oluşan miktar yeniden fatura getirilerek kullanılabiliyor.

Doğalgaz Tüketim Desteğine Nasıl Başvurulur?

Devlet bu ödemeyi yılda iki sefer yapıyor. 3 ayda biri olarak uygulanan ödemeden mesken aboneleri faydalanabiliyor. Doğalgaz fatura desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların e-devlet platformunu kullanması yeterli oluyor. Aile Destek programı kapsamında sunulan doğalgaz fatura desteğinden faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler şunlardır:

 • www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

 • Sosyal yardım başvuru hizmeti kategorisine erişim sağlanır.

 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan yeni başvuru alanına tıklanır.

 • Konu üzerine bilgilendirmenin yapıldığı aydınlatma metni ve formu onaylanarak başvur seçeneği ile sürece devam edilir.

 • Açılan sayfa üzerindeki kişiye ait adres bilgileri, özel kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri tamamlandıktan sonra onayla tuşuna basılır ve devam edilir.

 • Hane içerisindeki kişilere yönelik oluşturulan sorular ve genel sorular üzerine doğru bilgiler ile form doldurulur.

 • Son olarak yeniden bu yazılanların doğru olduğunu kabul eden açık rıza formu onaylanır ve başvuru süreci tamamlanmış olur.

 • Aynı alan üzerinden başvuru süreci sonuçlanma aşamasına yönelik olarak takip edilebilir.

Doğalgaz Tüketim Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Doğalgaz tüketim desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılaması gerekiyor. Unutulmaması gereken fatura desteğinin doğalgaz aboneliği bulunan kişi üzerinden yapılması gerekiyor. Doğalgaz tüketim desteğinden faydalanmak isteyenler için aranan şartlar şunlardır:

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin TC vatandaşı olması

 • E-devlet üzerinden online destek başvurusunda bulunmuş olması

 • Doğalgaz arzı alınabilecek ilçe ve beldede yaşıyor olması

 • İkamet adresinde kayıtlı bir doğalgaz aboneliği bulunması

 • Destekten yararlanabilmek için PTT üzerinden fatura ibrazının sağlanması

  Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!
 • Desteğin onaylandığını ifade eden geri dönüt bilgisi alınması

 • Mesken aboneliğine sahip olunması

Doğalgaz Tüketim Desteği Aralık Ayı Ödemeleri Ne Zaman Yatar?

Doğalgaz desteği başvuruları 2022 yılı 5 Eylül tarihi itibariyle alınmaya başlanmıştı. İhtiyaç sahibi bey yönelik iki ailelere ödenen desteğin Aralık ayı ödemeleri de başlıyor. İlk olarak Kasım ayında başlatılan ödemeler Aralık ayında da sunulmaya devam edecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; başvuruda bulunan ve hak sahipliği onaylanan 336.000 hanenin bulunduğunu ifade etti. Şu anda 271 milyon hanenin destek tutarı yatırılmış bulunuyor. Aralık ayına yönelik yapılacak ödemelerin ise 5 Aralık ile 9 Aralık tarihleri arasında yapılması bekleniyor. 

Doğalgaz Tüketim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakan Derya Yanık ev içerisinde kronik rahatsızlığı bulunanlar ya da yaşamsal faaliyetlerini yatağa bağımlı olarak bir cihaz elektronik cihaza bağlı sürdürenler için özel bir uygulama yapıldığını da açıkladı. Bu vatandaşlara ek olarak %5 fazla ödeme yapılacağı duyuruldu. Hak sahibi ailelere yönelik ödenen doğalgaz ödemeleri ısıl harita dikkate alınarak yapılacaktır. Devletin sunmuş olduğu destek tutarı ise 900 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir. İlk kez başvuru yapacak olan kiracılarda bu kapsamda sunulan faydadan yararlanabilecek. Eskiden kömür desteği olarak sunulan bu fırsatı doğalgaz desteği olarak verilmeye başlandı. Herhangi bir şubeye gitmeden online sistem üzerinden başvurular kabul ediliyor. Yatırılan tutar fatura ibrazı ile alınabiliyor. Nakit olarak ödeme alınamıyor. Sadece altyapısı bulunan doğalgaz mesken aboneleri bu fırsattan faydalanabiliyor.