Anne olanlar için doğum yardım ödemesi hesaplara aktarılıyor. Çocuk sayısına göre daha fazla yardım parası alabilirsiniz. 2023 yılında kaç TL doğum yardımı ödeniyor? İşte bakanlığın doğum yardımında aradığı şartlar...

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Doğum yapan annelerin faydalanabileceği doğum yardım ödemesinden söz edeceğiz. Çocuk sayısına göre alacağınız yardım ödemesi miktarı da değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda doğum desteği alabilmeniz adına belirlenen şartları karşılamanız isteniyor. Doğum yardımı için hangi şartlar aranmaktadır?

Doğum Yardımı Şartları Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğum yardımından kimlerin faydalanabileceği konusunda resmi yazı yayınladı. Yazıda doğum yardımının şartları da yer aldı:

"Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır."

doğumpara

2023 Doğum Yardımı Kaç TL?

Doğum yapan kadınlara ödenen güncel yardımlardan söz edelim. İlk çocuk için 300 TL ödenirken, ikinci çocuk için 400 TL ve sonrasında doğacak her bir çocuk için 600 TL doğum yardım ödemesi yapılıyor.