Kıbrıslı Türk milletvekili'nin Türkiye ve Erdoğan için söyledikleri gündemi adeta ele geçirdi... Türkiye'de soru Doğuş Derya Kimdir Oldu!

Sosyal medyada "Dünya gerçeklerini kavramış,,zihni açık medeni bir anlayış ancak zihinsel dönüşüm ile olur. Kıbrıslı Türk milletvekili'nin aydın ve modern anlayışı. Türkiye'de sosyal demokrat ve modern olduğunu iddia eden en solcu Türk muhalefetinden çok daha kaliteli." yorumları ile gündem olan ve yaptığı meclis konuşması paylaşım rekoruna koşan Doğuş Derya, önce kurduğu cümleler ile dikkat çekti sonra merak konusu oldu.
AKP ve Erdoğan yönetimindeki Türkiye'de yaşananları değerlendiren Doğuş, bu süreçte özellikle artışı yüzde binler ile ifade edilen çocuk teccavüzlerinin altını çizerek "sorgulayın" dedi, ve siyasette takım tutma gibi bir davranışın sorgulanmasını istedi.
AKP'li Cumhurbaşakanı Erdoğan'ın seçime giderken ötekileştirme politikasını uyguladığı ve savaş tehdidini seçmenlerini elinde tutmak için arttırdığını söyleyerek geçmişi de hatırlatıp "bu Suriye olur, Kıbrıs olur ve şimdi ki gibi Yunanistan olur" dedi.
Doğuş Derya'dan anlamlı paylaşım
Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından olan Doğuş Derya "Takım tutma gibi olmaz siyaset. Senin ülkene ne oluyor diye bakacaksın bir" diyerek "Bunları sorgulayın" derken, "Çok konforludur bliyorum biat kültürü içerisinde buraya gelip birilerine teşekkür etmek ve siyasi istikbalinizi ona bağlamak" dedi ve hatırlattı "Ama siz bu ülkenin vekilisiniz"

KKTC / DOĞUŞ DERYA KİMDİR?

1978, Lefkoşa, doğumlu ve Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili olan Kıbrıs Türkü siyasetçisi Derya Doğuş İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 1999 yılında mezun oldu.

Üniversite yılarında Kıbrıslı yükseköğrenim gençliğinin bir araya geldiği Üniversite Temsilciler Konseyi'nin ilk ve tek kadın başkanı olarak da tanınan Derya, daha sonra İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde "Living on the margins of the Turk and the Cypriot: The Cypiroturk as the Subject of Ambiguity"[1] başlıklı yüksek lisans tezini yazdı.

Boğaziçi yüksek lisansın ardından, güney Kıbrıs'ta bulunan Kıbrıs Üniversitesi'nde doktora yaparak eğitimini tamamlayan Derya,  KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması'nı kurmak için çalıştı.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Buradaki görevinden ayrıldıktan sonra akademisyen olarak çalışan Derya. Post-kolonyalizm, Türk milliyetçiliği, kimlik politikaları, feminizm ve Kıbrıs sorunu konularında çeşitli makaleleri kaleme aldı.

Kıbrıs Yazıları ve gaile dergilerinin yayın kurullarında da görev yapan isim, 2012 yılında Gönyeli Belediyesi Sosyal Aktiviteler Merkezi'ni kurdu ve aynı zamanda Feminist Atölye (FEMA) isimli sivil toplum örgütünün de kurucusu ve Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı  eğitmenlerinden oldu.