Dünyada süregiden ekonomik kriz yüzünden bilindiği gibi yatırımcılar üretimden kaçıp diğer araçlara sığınır durumdalar. 

Bunun yüzünden üretim azaldıkça kriz de artmakta. Ancak yatırımcı sermayesini korumak için altın ve dolara yönelmektedir.
Bütün bunlara, yani yatırımcının üretimden kaçmasına ve dünya çapında krize ek olarak Amerika Birleşik Devletlerinin piyasaya müdahaleleri de olmaktadır. Doları arttırmak için dönem dönem çılgın altın satışları yapmaktadır. On yılda bir tekrarlanan böyle bir dönemin eşiğindeyiz. Bu dönemde birçok yönden sıkıntı yaşayacak olan insanımız dolar ve altın konusunda da temkinli davranmaya başladı. Artan dolar düşen altın fiyatlarının yanında yakın zamanda her ikisinin de beklenenden daha da fazla artacağı yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

Türkiye’de de Aynı Etki Görülecek mi?

Piyasalarda yaptığı öngörülerle tanınan Tunç Şatıroğlu son sözleriyle altın ve doları olanları uyardı. Büyük düşüşler yaşanabilir. Ancak zaten sürekli değer kaybeden paramız karşısında bu dolar ve altındaki düşüş pek belli olmayabilir. Ons altını olanlar durumdan daha çok etkilenecektir.

Türkiye’de dövize endeksi mevduat koruması yöntemi ile enflasyon daha da körüklenmektedir. Bu da dolar ve altında artışa sebep olmaktadır. Dövize endeksli mevduatın sebep olduğu bütçe açığı kapatılamaz duruma gelebilir. Bu da ülkemizde olacak Türk lirasına karşı değer kazanmaları büyük oranda artırabilecektir. Bu da dolar ve altın sahibi olan kişiler tarafından asla gözden kaçırılmaması gereken bir nokta olarak saklanmalıdır.

Herkesin Kafasını Karıştıran Açıklamalar

Daha önce altın al, kenara at, unut sözlerini farklı piyasa analistleri tarafından duymuştuk. Tunç Şatıroğlu’nun yeni açıklaması ise tam bunun tersi yönden oldu.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Şatıroğlu büyük düşüşlere dikkat çekti. Hatta bu tarih diye de işaret etti. Bu iki ayrı fikir küçük yatırımcı ve halkın aklını karıştırmış bir durumdadır. Yalnız Tunç Şatıroğlu’nun verdiği bir bilgiye dikkat edilmelidir. Altın bir ilerlerse gümüş iki ilerlemektedir. Gümüşe müdahale Amerika tarafından yapılmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Gümüşe bakarak altına yatırım yapmak her ne kadar garip görünse de piyasaya farklı bir gözlük ile bakmak bizi olumlu noktalara götürecektir.