Her seferinde 'Milletin cebinden kuruş çıkmıyor' denilerek müjdelenen ancak ortaya çıkan akıl almaz hesaplı döviz garantiler ile her seferinde devlet hazinesinin yani vatandaşın vergisi ile ödendiği gerçeği tepki çekerken, şimdi de bu projelere ilişkin raporlar yayınlanmamaya başladı.

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine her yıl bütçeden ayrılan kaynak artarken, yanlış hesaplama ve hedef sapmalar ile mağdur olanın vatandaş olduğu ortaya çıkınca raporlar da karartıldı.

Bu ilginç garantili projelerin net maliyetlerini de içeren genel görünümünü ortaya koyan rapora sansür geldi.

Devlet garantili projeler bütçeyi rehin aldı! | Halkın Habercisi - Bağımsız Habercilik

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Milletin cebinden kuruş çıkmıyor” sözleriyle anlattığı KÖİ projelerine yönelik, 2012 ve 2018 yılları arasında dönemin Kalkınma Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca yıllık olarak yayımlanan, “Dünyada ve Türkiye’de Kamu Özel İşbirliği Uygulamalarına İlişkin Gelişmeler Raporu”nu hatırlattı.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre Altay, 2018 yılından bu yana yayımlanmayan raporun güncel haline nasıl ulaşacağını sorunca, aldığı yanıt “2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin olarak yayımlanmış, ‘Dünyada ve Türkiye'de Kamu Özel İşbirliği Uygulamalarına İlişkin Gelişmeler Raporu’ bulunmamaktadır” oldu.

Garantili projelerde dudak uçuklatan zarar

Bu dikkat çeken cevap üzerine Engin Altay, milyarlık sansür uygulamasıyla karşı karşıya kaldıklarını söylerek  “Bu raporlar KÖİ’lerle ilgili ayrıntıları içerdiği için önemliydi. Birçok projenin yaklaşık maliyetini, garanti sürelerini, hangi firmaların projeleri yürüttüğünü bu raporlar sayesinde öğrendik. Ayrıca, söz konusu projelerle ilgili bürokrasinin görüş öneri ve eleştirileri de yer alıyordu. Raporlarda projelerin hazırlık süreci, fizibilite ve öncelik sıralamasına dikkat edilmesi gibi uyarılar vardı. Ayrıca son raporda, şeffaflık önerisi yer alırken şimdi bırakın şeffaflığı, rapor tamamen yok edildi”  ifadeleri ile yaşanan duruma dikkat çekti.

KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASI GEREK! HESAP VEREMEYİNCE KARARTIYORLAR!

Hazine garantili projenin ücretini ödeseniz de 60 TL daha veriyorsunuz - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Altay raporların karartılma sebebini ve hukuksuz olduğunu ise "Tek adam düzeninin en belirgin özelliklerinden biri karartmadır. Hesabını veremedikleri her şeyi karartıyorlar. Gaz sorunu yaşanınca geçen yıl doğalgaz depolarındaki gaz miktarı gizlendi. Ölüm istatistikleri yayımlanmıyor. Enflasyon canavarı hortlayınca sepetteki madde fiyatları artık açıklanmıyor. KÖİ projelerine de sansür geldi. Öyle anlaşılıyor ki, ‘Milletin cebinden kuruş çıkmadan yapılıyor’ dedikleri projeler için 100 milyar TL’yi aşkın ödeme yapıldığı ortaya çıkınca tamamen sansür yoluna gitmişler. Harcanan, milletin parasıdır. Hesabının da millete verilmesi gerekir. Şirketlerle yapılan sözleşmelerin, sözleşmelerde sonradan yapılan değişikliklerin tümünün kamuoyuyla paylaşılması gerekir." sözleri ile anlattı.

20 yılda yapılamayacak yatırımlar tamamlandı - tg mobile