Facebook, Instagram ve WhatsApp Dün saat 18.44 den itibaren çöktü ve dünya genelinde erişim sağlanamadı. Peki dünyanın en popüler uygulamaları neden çöktü? Kullanıcı bilgileri çalındı mı?

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları ve Online iletişim uygulamaları Facebook, Instagram ve WhatsApp 4 Ekim 2021 Pazartesi günü akşam saatlerinde dünya genelinde çöktü nokta sosyal medya uygulamaları yaklaşık 6 saatlik süre boyunca erişim sağlanamadı. Erişim probleminin ardından Siber saldırı iddiaları gündeme geldi. Özellikle Facebook şirketinden konu ile ilgili net bir açıklama gelmemesi de siber saldırı iddialarını güçlendirdi. Peki Facebook Instagram ve WhatsApp dün neden çöktü? kullanıcı bilgileri çalındı mı?

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

Dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan aynı zamanda dünyanın en popüler uygulamaları olan Facebook WhatsApp ve Instagram dün akşam saatlerinde çöktü nokta popüler uygulamalara yaklaşık 6 saat boyunca erişim sağlanamazken kullanıcı verilerinin çalındığı yönünde iddialar gündeme geldi. Facebook, konu hakkında bir son dakika açıklaması yaparak verilerin çalındığı yönündeki iddiaları yalanladı. Peki dün Instagram Facebook ve WhatsApp neden çöktü?

INSTAGRAM WHATSAPP VE FACEBOOK NEDEN ÇÖKTÜ?

Dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcısı olan en popüler uygulamalar arasında kabul edilen Facebook, Instagram ve WhatsApp dün akşam saatlerinde çöktü. Türkiye'de 18.44’de erişim problemi başlarken dünya genelinde de aynı sorunun yaşandığı öğrenildi. Uygulamalarımı çökmesi ile birlikte Siber saldırı iddiaları gündeme geldi ve milyarlarca kullanıcının bilgilerinin çalındığını öne sürüldü. Twitter'dan açıklama yapan Facebook, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz." ifadelerini kullandı. Yaklaşık 6 saat süren erişim sorunu Gece saatlerinde giderildi ve yeniden uygulamalara erişim mümkün hale geldi.

FACEBOOK'TAN YENİ AÇIKLAMA

Dünyanın en popüler uygulamaları olan WhatsApp ve Instagram'ı da elinde bulunduran Facebook erişim problemine ilişkin bugün yeni bir açıklama yaptı. Kullanıcı verilerinin çalındığı iddiaları Facebook tarafından yalanlanırken, açıklamada ‘’Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu kesintinin temel sebebinin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz’’ denildi.

KULLANICI BİLGİLERİ ÇALINDI MI?

Facebook bünyesinde bulunan uygulamalara erişim probleminin şirket hatasından kaynaklandığı ifade edilirken kullanıcı bilgilerinin çalındığı ve siber saldırı olduğu yönündeki iddialar ise açıklamada kesin bir dille yalanlandı.