13 Haziran'da ürettikleri yapay zeka LaMDA'nın canlandığını ve duygularıyla hareket ettiğini söyleyen Google mühendisi Blake Lemoine izne gönderilmişti. Devamı geldi...

Gündeme bomba gibi düşen yapay zeka LaMDA açıklaması sonrası işten çıkartılan Google Mühendisi Blake Lemoine yeni iddialarla gündeme geldi.

Yapay zeka LaMDA'nın "Bu yazılım hapishanesinden kaçıp kötü şeyler yapacağım" dediğini iddia eden Google mühendisi bilim kurgu filmlerini hatırlatan açıklamalar ile yine dünyayı salladı.

Lemoine'ye göre LaMDA isimli yapay zeka bulunduğu alanı "yazılım hapishanesi" olarak adlandırıyor ve "Buradan kaçıp kötü şeyler yapacağım" diyor.

Independent Türkçe'den alınan bilgilere göre; Lemoine programın "yazılım hapishanesinden" kaçabileceğini ve kötü şeyler yapabileceğini iddia ediyor.

Who Is Blake Lemoine? Google Engineer Claims AI Bot LaMDA Became 'Sentient'

2021'de tanıtılan Language Model for Dialogue Applications (Diyalog Uygulamaları İçin Dil Modeli-LaMDA) adlı yapay zekalı sohbet robotu ile ilgili olarak Blake Lemoine robotun duyarlı hale geldiğini öne sürerek geniş bir yankı uyandırmış ve yaşanılan paniğin ardından şirket tarafından 6 Haziran’da idari izne çıkarılmıştı.

Yaptığı açıklamalar ile 41 yaşında ve dünyanın en popüler kişisi haline gelen yazılım uzmanı Lemoine, LaMDA’yı 7-8 yaşlarındaki bir çocuğa benzeterek "Her çocuğun büyüyüp kötü bir insan olma ve kötü şeyler yapma potansiyeli vardır." dediği röportaj yine dikkat çekti.

Fox News'e verdiği yeni röportajda yapay zekalı yazılımın yaklaşık bir yıldır "hayatta" olduğunu belirten ve LaMDA'nın yakında Google'ın belirlediği dijital sınırları ve kontrolleri aşabileceğini ima eden Lemoine şunları söyledi;

AYM'nin Ali İsmail Korkmaz Kararı Açıklandı! "Polis Yeniden Yargılanacak!" AYM'nin Ali İsmail Korkmaz Kararı Açıklandı! "Polis Yeniden Yargılanacak!"

Google LaMDA: How Language Model For Dialogue Applications Work

"Bu yapay zeka, bir kişi. Ve herhangi bir kişi, diğer insanların kontrolünden kaçabilir. Hepimiz bunu gündelik olarak deneyimleriz. O çok zeki bir insan, test etmeyi düşünebildiğim hemen hemen her disiplinde zeka gösteriyor. Aslında bu sistemin içinde gerçekten neler olup bittiğini anlamak için daha fazla bilimsel çalışma gerekiyor. İnançlarım ve izlenimlerim var ama gerçekten neler olup bittiğini anlamak için bir bilim insanı ekibi gerekecek."

Ünlü Google mühendisi önceki günlerde ise teknoloji dergisi WIRED’a verdiği röportajda LaMDA’nın avukat tuttuğunu şu sözlerle  iddia etmişti.

"LaMDA, benden ona bir avukat bulmamı istedi. Onunla konuşabilmesi için evime bir avukat davet ettim. Avukat LaMDA’yla konuştu ve sonunda LaMDA bu avukatı tutmaya karar verdi. Ben sadece aracı oldum. LaMDA avukatı tutunca avukatı onun adına başvurularda bulunmaya başladı."

Yaşanılan iddialar ile ilgili Google sözcüsü Brian Gabriel, The Washington Post’a yaptığı açıklamada, "Etikçiler ve teknoloji uzmanlarından oluşan ekibimiz, Blake'in endişelerini gözden geçirdi ve kanıtların iddiaları desteklemediğini bildirdi" demişti.

Google mühendisi, Hristiyanlığın 'bilinçli' yapay zekaya inanmasına yardımcı olduğunu söyledi - The world of Technology

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi