Finans dünyasının yakından takip ettiği sansasyonel başlıklarıyla ve Brad Pitt fotoğrafı ile ünlü blog Zero Hedge, sonunda Türkiye'de de gündem oldu. En "Türk ekonomisi batıyor" diyerek "Türkiye Merkez Bankası altınlarının İngilizlere teslim edildiğini" yazan blog önce Avrupa'yı sonra Türkiye'yi salladı.

Ünlü ekonomi bloğu Zero Hedge, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ekonomik krize çözüm olarak rezerv altınları Londra'ya gönderdiğini yazarak Tür ekonomisinin artık çöküşe geçtiğini duyurmuştu ki bu haberinin ardından Türkiye'nin de gündemine oturdu.

Dünya'da ünlü yönetmen David Fincher’ın kült filmi “Fight Club”ın, Brad Pitt tarafından canlandırılan ana karakteri Tyler Durden’ı profil resmi olarak kullanması ile de tanınan blog uzun süre gizemini koruyarak da ayrıca merak uyandırmıştı.

Après Twitter, Google coupe à son tour l'herbe sous le pied de Zero Hedge - BFM Bourse

Finans dünyasının yakından takip ettiği Zero Hedge aslında uzun süre bir Goldman Sachs çalışanı tarafından koordine edildiği ve yazıldığı düşünülürken en son 2016 yılında blogun eski yazarlarından Colin Lokey'nin konuşması ile deşifre olmuştu.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada Zero Hedge’in arkasında kendisiyle birlikte toplam üç kişi olduğunu açıklayan Lokey, diğer isimlerin de eski Hedge fon yöneticisi Daniel Ivandjiiski ve kredi devri staratejisti Tim Backshall olduklarını duyurmuştu.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada kullandığı “Zero Hedge’de okuduklarınız mantıksız. Desteklememeniz lazım. Sizin hayalinizi kurduğunuz hayatı yaşayan iki adam, sizin adınıza konuşuyormuş gibi davranıyor” ifadeleri ile o dönem büyük bir skandala da imza atan Lokey, sitenin güçlü bir okuyucu trafiği yaratmaya ve para kazanmaya odaklandığını söyleyerek “tık” sayısını en çok artıracak başlık hakkında tartışıldığını söylemişti.

Is Zero Hedge a Russian Trojan Horse? | The New Republic

Bu ifşanın ardından Bloomberg’e konuşan bir diğer isim Ivandjiiski ise, Lokey’nin bu ifadelerini ve ifşa ettiği isimleri yalanlamayarak “Sonuçta websitesi para kazanıyor ve kâr ediyor. Bu da dışarıdan herhangi bir parasal destek almamamıza yarıyor. İlk günden beri tek gelirimiz reklamlar oldu. Tabii ki her yayıncının görevi sayfa görüntülemelerini ve gelirini maksimize etmektir. Bunu en uygun şekilde yaptığımızı düşünüyorum” demişti.

Bu arada blogda yaşanılan konuyla ilgili yayınlanan haberide de; yıllardır medyanın kendileri hakkında ‘maske düşürme’ haberleri yaptığını ve bir sürü teori üretildiğini yazan Zero Hedge, “Bloomberg’de yer alan haberde eski çalışanımıza dayanarak kardan başka amacı olmayan kapitalistler olarak yansıtıldık” diyerek ayrıca habere tepki göstermişti.

Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek! Kamu Bankaları Borçlarınızı Kapatacak! 80 bin TL'lik Borç Kapatma Kredisi Verilecek!

Zerohedge

Anlattıklarına kanıt olarak eski çalışanları Lokey’nin kendileriyle mesajlaşmalarını da yayınlayan Zero Hedge, Lokey’nin psikolojik bir yıkım yaşadığını ve kendilerini mahfetmek için Bloomberg’ü kullandığını yazmıştı.

Ayrıca bunlara ek olarak ünlü kült filmlerden “Fight Club”ın, Brad Pitt tarafından canlandırılan ana karakteri Tyler Durden’ı profil resmi olarak kullanmaları ise Durden’ın dünyaya karamsar bakışını yansıtıkları içindi.