Korona Virüs ve aşıları artık gündemini yitirirken Türkiye'de yerli aşıyı geliştiren ekibin başındaki Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Turkovac’ın onay sürecinin devam ettiğini açıklarken, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Turkovac DSÖ’nün listesinde yok. Klinik bir çalışması da yok ortada. Durduruldu. 1200 vakalık bir Faz 3 çalışması olmaz zaten. 30-40 bin vakalık bir çalışma olması lazım. Eğer etkisiz çıktı da onun için Faz 3 çalışması sonlandırıldıysa, o aşının insanlara yapılmaya devam edilmesi yanlış. Etkisiz çıktı onun için mi durduruldu, açıklansın" diyerek konuya dikkat çekti.

Dünyanın önce ABD'de yapılan araştırma sonucunda mRNA teknolojisiyle geliştirilen koronavirüs aşısının, 18-39 yaş arası erkeklerde kalp sorunları ve kalp krizine bağlı ölümleri yüzde 84 artırdığı bilgisi ile sallandığı, sonrasında ise ortaya çıkan veriler ve skandal sonrası, Avrupa Parlamentosu’nda ilaç şirketlerini sorgulaması ile Pfizer'in kovid aşısı piyasaya sürülmeden önce, hastalığın yayılmasını engelleyip engellemediğini test etmediği itirafı ile dehşete uğradığı gündemin ardından bir skandal da Türkiye'den geldi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 'Turkovac etkisiz çıktıysa insanlara yapılması yanlış' - Son dakika sağlık haberleri – Sözcü

Yerli aşı Turkovac'ı geliştiren Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr.  Aykut Özdarendeli, geçtiğimiz hafta Ankara’da ‘Geleceğin Pandemileri’ konulu sempozyuma katılmış ve “Şu anda pandemi tam olarak da bitmedi zaten, özellikle belirli risk grubundaki vatandaşlarımızın zaten Covid-19 aşılarını yaptırmaları gerekiyor” diyerek Turkovac'la ilgili gelişmeleri “Dünyada 30’un üzerinde şu anda lokal ya da birtakım mercilerden onay almış aşılar var. Turkovac’ın da süreci bu anlamda devam ediyor. Gelen feedback’ler çok olumlu bu anlamda” diyerek özetlemişti.

Ancak bunun üzerine Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, SÖZCÜ'ye, Özdarendeli'nin açıklamalarını değerlendirirken Pandeminin bitmediği konusunda meslektaşıyla tamamen aynı noktada olduğunu ancak yerli aşı Turkovac konusunda ise apayrı bir durum sözkonusu olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 6'ncı sınıflar ve üstü önce açılsın, daha küçükler 1 ay bekleyebilir - Güncel Haberler Milliyet

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  Yerli aşı ne durumda, onay alındı mı? sorusuna "Aslında hiçbir aşının ruhsatı yok. Biontech'in de yok, Sinovac'ın da yok Turkovac'ın da yok… Pandemi durumlarında, çok acil uygulamanız gerektiği için önce bir geçici kullanım izniyle yapılır bu aşılar, ruhsat arkadan gelir. Türkiye'de Turkovac da aynı durumda. Ruhsatı olan bir aşı değil" derken  "bizim dışımızda herhangi bir ülkenin acil kullanım izni olmadığı gibi, DSÖ'nün kullanılabilecek aşıları gösteren rating listi var, bekleme aşıları var, ‘şu aşıları kullanabilirsiniz' diye ülkelere tavsiyelerde bulunur. Orada birçok aşı, birçok ülkenin ürettiği aşı olmasına rağmen Turkovac orda da yok" sözleri ile şaşkınlık yarattı.

Ceyhan yerli aşı Turkovac ile ilgili durumu şöyle açıkladı;

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!

Turkovac aşısı Bilecik'te 3 ilçede daha uygulanmaya başlandı - Son Dakika Haberleri

"Nedeni şu, Turkovac'ın klinik bir çalışması yok ortada. Turkovac'ın Faz 3 çalışması yapılacaktı… Bu bildirildi. CDC'nin sayfalarında yer aldı.

40 bin kişilik faz 3 çalışmasına başlandığı duyuruldu. Buna Hacettepe'De erişkin enfeksiyon grubunun koordinatörlüğünde çok merkezli yapmaya başladılar.

Birdenbire olduğunu anlamadığımız bir şekilde çalışmaya 1200 vaka düzeyinde son verildi. Bunun ne mantıken, ne bilimsel olarak izah etmek mümkün değil. 1200 vakalık bir faz 3 çalışması olmaz zaten. Onun 30-40 bin vakalık bir çalışma olması lazım.

Hiç kimsenin ne Aykut'un ne bu çalışmayı yapan arkadaşlarımızın elinde bu Turkovac'ın ne kadar etkili olduğuna dair bir bilgi yok elinde. Etkisiz çıktı onun için mi bu çalışma durduruldu. Yoksa neden durduruldu. Çünkü bunlar yapılırken, ‘Faz 3 çalışması devam eden bir aşıya acil kullanım izni verdik yapacağız' diyebilirlerdi. Bir an önce kullanmak için son verdik diye bir gerekçe de olmaz. Bunu hiç kimse, hiçbirimiz anlamadık.

Şu anda Turkovac'ın ne kadar etkili olduğuna dair hiçbir veri yok"