Depremlerin çok büyük bir kısmı Dünyadaki tektonik tabakaların hareketi ile meydana gelse de bu duruma ek olarak insanlar da deprem oluşumuna sebep olabilir. İnsanlar nasıl deprem oluşumuna neden olur ? İnsanlar yaşarken dünyayı ve çevrelerini kendi yaşa

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!
Depremlerin çok büyük bir kısmı Dünyadaki tektonik tabakaların hareketi ile meydana gelse de bu duruma ek olarak insanlar da deprem oluşumuna sebep olabilir. İnsanlar nasıl deprem oluşumuna neden olur ? İnsanlar yaşarken dünyayı ve çevrelerini kendi yaşamlarına göre değiştirmeyi seviyorlar. Büyük barajlar ve köprüler inşa etmek buna örnek olabilir. İnsanlar toprağı deliyor, kömür madenlerini kömür çıkartmak için kazıyorlar.Hatta petrol kuyuları açarken de depreme sebep olabiliyorlar.

Deprem oluşumuna neden olmamak için önlemler almak ne kadar önemli olsa da, doğal depremlerin kaçınılmaz olmadığını hatırlamakta fayda var. Burada bize düşen en önemli görev, yerleşim alanlarımızı iyi seçmek olabilir. Mesela fay hattına ev yapmamak, alacağımız en iyi önlemlerden biridir. Buna ilave olarak evleri, iş yerlerini, okulları kısacası kullandığımız tüm binaları depreme uygun ve sağlam yapmamız çok önemlidir.

Dünya'da pek çok büyük deprem yaşanmıştır. Bunların kimisi yaşandığı yeri yıkıp yerle bir etmiştir. Dünya'da yaşanan en büyük depremleri, yaşanan depremin şiddetini büyükten küçüğe aşağıda bulabilirsiniz.Büyük Şili depremi şiddeti en yüksek deprem olarak ilk sırayı alıyor. 1960 senesinde yaşanmış olan depremin şiddeti 9.5'dir.

Hint Okyanusu depremi hem yakın tarih de yaşanmıştır hem de şiddeti çok büyüktür. Hint Okyanusu'nda yaşanan depremin şiddeti 9.1 ve 9.3 civarındadır.

2011'de yaşanan Japonya depremi var. Japonya'da yaşanan deprem 9.0 büyüklüğündeydi.

Dördüncü sırada 856 yılında yaşanmış Damghan depremi yer alıyor. Damghan depremi İran'da yaşanmış olup 8.0 şiddetindedir.Çok eski yıllarda yaşanmış olsa da etkisini göz önüne aldığımızda kesinlikle bu listeye girmesi gereken bir depremdir.

1927 yılında yaşanmış olan Xining Çin depremi listede beşinci sırayı alıyor. Çin'de yaşanan bu depremin şiddeti 7.9'dur.

Haiyuan depremi 1920 yılında 7.8 şiddetinde yaşanmıştır.

Tangshan depremi ise Çin'de yaşanmış olup 7.8 şiddetinde 1976 senesinde yaşanmıştır.

Bir diğer büyük deprem ise, sırada yakın zamanda sayılabilecek Haiti depremi var. 12 Ocak 2010 yılında yaşanmış Haiti depremi 7.0 şiddetinde olmuştur.

Yine çok eskilerde yaşanmış ama Dünya'nın en büyük depremler sıralamasına girmiş olan bir deprem olan Suriye'de yaşanmış olan Halep depremidir. Halep depremi 1138 senesinde yaşanmıştır. Ancak depremin büyüklüğü şu anda net olarak bilinmiyor çünkü zaman içerisinde depreme yönelik veriler kaybolmuştur.

Bir diğer şiddeti kaybolmuş deprem ise Çin'de yaşanan Şensi depremidir. 23 Ocak 1556 yılında yaşanmıştır.