Teknoloji ile birlikte hayatımıza her geçen gün daha fazla giren akıllı telefonlar ile ilgili tedirginlik yaratan, insan sağlığına zararlı etkenler bulunduğu biliniyorken "en tehlikeli modeller" de detaylı bir araştırma sonunda açıklandı.

Öncelikle akıllı telefonlarda insan sağlığına zarar veren etkenlerden biri de SAR değeri olduğu bilinirken, "Özgül Soğurma Oranı" olarak da adlandırılan SAR değeri, akıllı telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına geliyor.

Shiftdelete haberinde bu radyasyonun, belirli bir zaman sonra insan vücuduna zarar vermeye başladığı hatırlatılırken liste öncesinde kullanıcıları bilgilendirmek için "SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. W / Kg ölçü birimiyle ifade edilen bu ölçü oldukça dikkat edilmesi gereken bir nokta. Bu nedenle bir cihaz satın alırken her zaman bilinen teknoloji şirketlerini tercih etmenizi öneririz" deniliyor.

En fazla radyasyon yayan akıllı telefonlar belli oldu

Tabi ki bilinen üreticilerin cihazları da yüksek SAR değerlerine sahip olduğu gerçeği ile birlikte BanklessTimes, son raporunda SAR değeri en yüksek akıllı telefonları liste haline getirdi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden emekli maaşı alanlara 10 gün süre verildi Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden emekli maaşı alanlara 10 gün süre verildi

FCC’nin maksimum 1.6W / Kg sınırını aşan sadece bir modelin bulunuduğu listede cihazın 1,79W / Kg radyasyon oranıyla 2020’de kullanıcıların beğenisine sunulan Motorola Edge olduğu vurgulanıyor.

Listedeki diğer modellerin radyasyon miktarı belirlenen sınırın altında kalırken SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar şöyle sıralanıyor;

Telefonların Radyasyon Yaydığı Gerçeğini Biliyoruz, Peki Ya Kapalı Halde de Yaymaya Devam Eder mi?

  1.     Motorola Edge – 1,79W / Kg
  2.     ZTE Axon 11 5G – 1,59W / Kg
  3.     OnePlus 6T – 1,55W / Kg
  4.     Sony Xperia XA2 Plus – 1,41W / Kg
  5.     Google Pixel 3 XL – 1,39W / Kg
  6.     Google Pixel 4a – 1,37W / Kg
  7.     OPPO Reno5 5G – 1, 37W / Kg
  8.     Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36W / Kg
  9.     Google Pixel 3 – 1,33W / Kg
  10.     OnePlus 6 – 1,33W / kG