E-Devlet'ten başvuru yapan vatandaşlara Temmuz ayında ödemeler zamlı yatacak. Zamlar 4 bin TL’ye kadar çıkacak.

Yeni sosyal destek ödemesine dair detaylar paylaşıldı. Buna göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden yürütülmesi planlanan sosyal destek ödemesinde vatandaşların başvuru yine e-Devlet platformu üzerinden gerçekleştirilecek. 1 sene boyunca ödenmesi planlanan desteklerde ise minimum tutar şu anda asgari ücret olarak yatacak.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını yaptığı ödemelerde mevcut asgari ücret üzerinden vatandaşlara destek sağlanacağı öğrenildi. 12 ay boyunca yatacak ödemeler şu an için 8 bin 506 TL olarak belirlendi. Temmuz 2023 ara zamlarının gerçekleşmesiyle birlikte yapılacak olan ödemelere de zam geleceği açıklandı. İşte detaylar... 

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

sosyal yardım ödemeleri 2023

TEMMUZ AYINDA BAŞLIYOR 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yapılacak olan ödemeler için belirlenen süre 12 aydır. Aile Destek Programı çerçevesinde hanelere devletten yatacak olan ödemenin müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden sağlanan 53 projeye bir yenisi daha ekleniyor. 

Son projeden gelir seviyesi düşük olan haneler “Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı” adı altında faydalanacak. Bu ödemeler için ayrıca Aile Destek Sistemi kurulması da söz konusu.  

4 BİN TL ZAMLANACAK 

Belirlenen proje kapsamında mevcut asgari ücret 8 bin 506 TL’den desteklerin yatması söz konusu. Ancak memur, emekli ve asgari ücretlilere Temmuz 2023’te yapılacak olan ara zam miktarına bağlı olarak zamlanması düşünülüyor. Asgari ücret sınırında yatırılması planlanan ödemeler için 10 bin TL düşüncesi de hakim. Asgari ücretin 12.500 TL olması halinde ise 4 bin TL zamlı biçimde vatandaşlara Temmuz sonrasında ödenmeye başlayacak.  

vatandaşlık fonu ödemeleri ne zaman

AİLE FONU OLUŞTURULACAK 

Vatandaşlık fonu olarak kurulacak olan programda aile hesapları aktifleştirilecek. Proje kapsamında ise sosyal statü, mali durum ve benzeri bazı şartlar Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından incelenerek ödemeler belirlenip yatırılacak. Böylelikle hanelerin gelir seviyesi olması gereken yaşam standartlarına taşınacak.