Ehliyeti olan her vatandaşı ilgilendiriyor. Karar verildi. Yaptırmayan ise cezaya maruz kalacak. İşte detaylar...

Her geçen gün yürürlüğe giren yeni kararlar açıklanıyor. Vatandaşlar günlük rutinlerinden ve yoğunluktan kaynaklı olarak bazen kendilerini ilgilendiren işlemleri yapmayı unutabiliyor. Bu kararı atlayanlara ise para cezası kesileceği vurgulandı. Buna göre ehliyeti olan herkesin işlemlerini en kısa zamanda gerçekleştirmesi gerekmektedir.  

2016 senesine girilmesinden itibaren vatandaşlara yeni ehliyet kullanımı açıklandı. Buna göre işlevsel olarak daha kullanışlı olan yeni tip ehliyetlere geçilmesi için süre verildi. Ancak henüz ehliyetlerini yenilemeyen milyonlarca vatandaş var. Belirlenen son tarihe kadar yenilenmemesi halinde ise para cezası uygulanacağı açıklandı. Peki, ehliyet yenileme son tarih ne zaman? Ehliyet yenilenmemişse cezası ne kadar? Kayıp ehliyet ne kadara yenileniyor? İşte tüm detaylar... 

ehliyet yenileme son tarih

SON EHLİYET YENİLEME TARİHİ NE ZAMAN? 

Yeni ehliyete ilk geçişler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle başladı. Henüz ehliyetini yenilemeyen milyonlarca vatandaş bulunuyor. Vatandaşlar için ehliyet yenileme işlemlerinde son tarih olarak 31 Aralık 2024 belirlendi. Yenileme işlemlerini bu tarihe kadar gerçekleştirmeyen vatandaşlara ise para cezası uygulanacağı açıklandı. 

Kullanımı yaygınlaştırılmak istenen yeni tip ehliyetlerde biyometrik veriler bulunmakta olup çipli hazırlanmaktadır. Kullanımı kolay ve güvenlik açısından da tercih edilen kimlerin tüm vatandaşlar tarafından yenilenmesi istenmektedir. 

Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar! Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar!

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NE KADAR? 

Ehliyetlerini değiştirerek, yeni tip sürücü belgelerini almak isteyen vatandaşlar yalnızca 15 TL ücret ödemektedir. Ancak çalınması ya da kaybedilmesi halinde yeni ehliyet çıkarmak için talep edilen ücret 345 TL’dir. 31 Aralık 2024 tarihinden sonra eski tip ehliyetler kullanılamayacaktır. Bu sebeple son tarihe kadar ehliyet yenileme işlemlerinin tamamlanması önemlidir. 

ehliyet yenileme ne kadar

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN GEREKEN BELGELER NELER? 

Ehliyet yenileme işleminde öncelikle nüfus cüzdanı, sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Eğer sağlık raporunda yoksa kan grubuna ihtiyaç duyulmaktadır. Harç bedelinin yatırılması gerekmektedir. Belgelerle birlikte işlemler nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilmektedir.