Ehliyeti olan tüm vatandaşlar kontrol etmeli. 5 bin TL para cezası kesilmiş olabilir. İşte ehliyet sahiplerini ilgilendiren haberin detayları...

Araç kullanan birçok vatandaşlar için ve aynı şekilde yayalar için trafikte çeşitli kurallar mevcuttur. Uyulması gereken trafik kurallarına itimat etmeyenlere ise polis tarafından ceza yazılmaktadır. Kırmızı ışıkta geçme, yanlış park yeri, emniyet kemeri takmamak gibi birçok sebeple araç sürücülerine ceza yazılabilmektedir. Bazı vatandaşların ise kendilerine ceza yazıldığından dahi haberi olmayabilir. 

Trafikteki kurallar günlük yaşamda uygulandığı takdirde vatandaşların güvenliğini sağlamaktadır. Hem sürücülerin hem de yayaların uyması gereken çeşitli kurallara uyulmaması durumunda ceza kesilmektedir. Cezalarından haberi olmayan vatandaşlar da olabilmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.  

2023 trafik cezaları ne kadar

5.096 TL CEZA KESİLMİŞ OLABİLİR 

Ehliyeti olan ve aktif araç kullanan vatandaşların haberleri olmayan cezalar nedeniyle katbekat fazla ceza ödeme durumu ortaya çıktı. Bu sebeple sürücülerin e-Devlet sisteminden trafik cezası sorgulamalarını gerçekleştirmesi önem taşıyor. Cezalar plakaya kesildiği için vatandaşlar bu durumdan bazen haberdar olamayabilmektedir. Bilmeyen kişiler ilerleyen dönemlerde daha fazla mali kayıp yaşayabilmektedir.  

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

2023 TRAFİK CEZALARI NE KADAR? 

2023 yılında trafik cezalarına da diğer birçok ürün ve hizmette olduğu gibi zam geldi. Hız limitini aşan, kırmızı ışıkta geçen, emniyet kemeri takmayan, cep telefonu kullanarak araç süren birçok vatandaşa artık daha fazla ceza kesiliyor.  

2023 trafik cezaları

Kırmızı ışıkta geçen bir kişi 951 TL ceza alırken, hız limitini aşan vatandaşlara yazılan ceza 4 bin 64 TL’ye çıktı. İlk defa alkollü şekilde yakalanan sürücüye 4 bin 64 TL kesiliyorken, daha önce de yakalananlara 5 bin 96 TL kesilmektedir. Kemer takmayan vatandaşlara ise kesilen ceza 196 TL’den 436 TL’ye arttı. Birçok alanda olduğu gibi 2023 trafik cezalarına da büyük zamlar yapıldı ve cp telefonu kullanan kişilere de ceza miktarı 951 TL’ye yükseltildi.