Ekonomik krizin en ağır etkisi de çocuklara oldu. Okullarda önce karnını doyurma derdine düşen çocuklar şimdi de tatil yerine çalışmaya başladı...

İktidarın tartışmalı ekonomi politikaları ile Türkiye "yoksul ülkeler" listesine düşerken, en ağır faturalardan biri de çocuklara kesildi.

Okulların kapanmasıyla yaz tatiline giren öğrenciler ailelerine katkı sağlamak zorunda kalarak kimi sanayiye, kimi de tezgâhını alıp sokağa koşmak zorunda kaldı.

Özellikle İzmir ve İstanbul'da binlerce öğrencinin, okulların kapanmasıyla birlikte sokakta midye, su, simit, mendil, mısır gibi ürünler satıp ter döktüğü görüldü.

Cumhuriyet'in gündeme taşıdığı haberde, sokakta çalışan çocuk sayısının ekonomik krizin de etkisiyle katlanarak arttığını ifade eden İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, İzmir’de 350 bin seyyar satıcı olduğunu, bunun 100 binini çocukların oluşturduğunu söylemesi ile dikkat çekti.
Evren Laçin yaşanılan yıkımı şöyle anlattı;

gfgjhkjl

Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur? Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur?

“Aralarında ilkokul çağındaki çocuklardan tutun, ortaokul, liseye giden gençlere kadar geniş bir kitle var. Yaşadığımız ekonomik krizin etkisiyle de sayıları giderek artıyor. Geri dönüşümde, atık toplamada çalışan da bir çoğunluk var” dedi. Laçin, şunları söyledi: “Midye, su, mısır satan bu çocuklarımız hiçbir sosyal güvencesi olmadan günde ortalama 100 liraya çalışıyor. 50 lirası masraflarına gidiyor ve kazandığı 50 lirayla bu ekonomik koşullarda evine katkı sağlıyorlar. Hayatın acı gerçekleriyle erken yaşta tanıştılar. Aralarında okula giderken yarım gün çalışıp şimdi tam gün satıcılık yapanlar da var. Devletimiz bu çocuklara sahip çıkamadı. Onlar bu ülkenin geleceği. Aralarında geleceğin doktorları, avukatları, siyasetçileri, bilim insanları olabilecek yetenekler varken bu imkânsızlıklarda, ekonomik krizde perişan olup gidiyorlar. Sokaklarda hiçbirinin iyi bir hayat, parlak bir gelecek garantisi yok.”

Adsız-355