Koç Gurbu çalışanları da ekonomik krizden payına düşen işçi kıyımını yaşamaya başladı.

Koç Holding’e bağlı ve yıllık 190 milyar lira gelirle Türkiye’nin en büyük şirketi TÜPRAŞ’ta işçi kıyımı başladı. Şirketin Aliağa rafinerisinde çalışan 22 işçi işten atılması sonraso Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü işçiler direniş başlattı.

Türkiye’nin en büyük sermaye grubu Koç Holding’de de yaşananların işçiye yansıması durumu pek farklı değil. Koç Holding’e bağlı Türkiye Petrol Rafinerileri’nde (TÜPRAŞ) son birkaç haftadır işçilerin arasında konuşulan işçi kıyımı dün başlatıldı ve TÜPRAŞ’ın Aliağa rafinerisinde 22 işçinin iş akdi feshedildi.

Tüpraş, ilk çeyrekteki zararını açıkladı! - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Petrol-İş’te örgütlü olan işçiler arkadaşlarını geri almaya kararlıyken her yıl milyarlarca lira kâr eden TÜPRAŞ'ın ise işçileri taşerona geçirmek için direttiği konuşuluyor çünkü TÜPRAŞ’ta işçilerin grev hakkı bulunmuyor.

Şirket ilk olarak sendikaya 87 kişilik işten çıkarma listesi iletti ancak bunu sendika ve işçi kabul etmedi. Sendikanın kuvvetli olduğu Aliağa rafinerisinde işçiler grev hakkı olmasa da kendilerini rafineriye kapatarak ya da iş yavaşlatma eylemleriyle duruma tepki gösterdiler.

Koç’un gözü emekçinin hakkında

Beklendiği Gibi Olmadı! Sedat Peker Bu Defa Yıldırım Demirören İle Birlikte Kendisini Patlattı! "Anlaşmalı Düşman" Dendi Beklendiği Gibi Olmadı! Sedat Peker Bu Defa Yıldırım Demirören İle Birlikte Kendisini Patlattı! "Anlaşmalı Düşman" Dendi

TÜPRAŞ rafinesi önünde konuşma yapan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Hasan Toptan ise ‘‘Koç Holding dün 22 kardeşimizin iş akitlerini feshetti. Biz buradaki eylemimizi Aliağa Meydanı’na taşıyacağız. İşverene buradan sesleniyoruz, bu fesihleri durdur. Eğer durdurmazsan bu eylemler de durmayacak. İşten atılan işçiler geri alınana kadar tüm Aliağa emekçileriyle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Toptan, “Şirket hukuki kararını açıkladı. Bunu kabul etmiyoruz. İşçiler işlerine geri dönecek. Bu anlamda mücadelemiz sürecek. Hiçbir işçi arkadaşımızı bırakma niyetimiz yok. Eylemlerimiz devam edecek. İşçiler kazanacak. Bunu herkese göstermek istiyoruz” dedi.