Ekşi Sözlük yönetimi yaşanan erişim engelinin ardından birçok yeni kurallar ve gündem algoritmasına yönelik yenilikler getirildiği açıkladı.

Ekşi sözlük, yaşanan erişim engeli sonrasında başlık açma ve gündem algoritması kapsamında yeni kurallar ve yenilikler getirdiğini açıkladı, yayımlanan yeni kurallara göre hukuka aykırılık sebebi ile entry’si silinen yazarlar 1 ay boyunca yeni başlık açamayacak.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Ekşi Sözlük yönetimi başlık açma ve gündem konusundaki yenilikleri bir duyuru ile kullanıcıları ile paylaştı. Yapılan duyuruda “Başlık açma ve gündem algoritmasına yönelik birtakım güncellemeleri yayına aldık” ifadeleri kullanıldı.

Yayımlanan Yeni Düzenlemeler Şöyle:

Bir kullanıcının başlık açması, yazar olduktan sonra 6 ay geçmedikçe ya da 100 entry’i tamamlamadıkça mümkün olmayacak, bu kriter sayesinde çaylaklar da başlık açamayacak.

Her ne sebeple olursa olsun çaylak edilen yazar, çaylaklık süresi bittikten sonra 6 ay geçmedikçe ve 100 entry’i tamamlamadıkça başlık açamayacak

Hukuka aykırı gönderisi bulunan ve bu gönderisi silinen yazar bir ay boyunca başlık açamayacak ve mahkeme kararı ile gönderisi silinen yazar ise başlık açma kuralını etkilemeyecek.

Başlık açma kuralını sağlamayan kullanıcıların etry’leri gündem algoritmasına etki etmeyecke.

Belirlenen kriterler sebebiyle başlık açmayan ve gündem algoritmasını etkilemeyen yazarların hukuka aykırılık sebebiyle entry'lerinin silinmesi halinde, 6 aylık süreye silinen entry başına 1 ay eklenecek."

Bilindiği üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından ‘kamu düzenini koruma’ gerekçesi ile ekşisözlük’e erişim engeli getirilmiş, bir diğer kapatılma gerekçesi ise ifade özgürlüğü olarak açıklanmıştı.

Ekşi sözlük ise sosyal medya hesabı üzerinden muhalif paylaşımlar dışındaki görüşlere sitede yer verilmediği ve bu paylaşımların kaldırıldığını öne sürmüştü.

Ekşi Sözlük ise duyuruyu yine sosyal medya hesabından “Dün gece, tarafımıza bilgi verilmeksizin Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, lehimize verilen itirazın kabulüne ilişkin kararın BTK’nın itirazı üzerine kaldırıldığını öğrendik” ifadelerini kullanmıştı.