Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kirasını maddi durumu yetersiz olduğundan dolayı ödeyemeyen bireylere kira yardımı, maddi durumu yetersizlik gösterdiği için doğalgaz faturasını yatıramayan kişilere kolaylık sağlamayı hedeflemektedir.

Bu noktada aslında şartlar oldukça basit şartlar olarak karşınıza çıkar. Bu şartlara kısaca örnek verecek olursak SSK’sı olmayan kişiler rahatlıkla evlerine en yakın alanlarda yer alan PTT’lere müracaat ederek devlet desteği alabilme hakkına sahip oluyorlar. Bu noktada özellikle ele alınıp belirtilmesi gereken bir diğer husus ise eğer devletten elektrik desteği almayı talep ediyorsanız mutlaka kimliğinizi de yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Kimliğiniz olmadığı sürece ne yazık ki elektrik faturası desteği almanız kesinlikle zorlaşmaktadır Bunun yanı sıra başvuru yarın yapılacaktır. Dolayısıyla yarın mutlaka size en yakın ptt’ye müracaat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra genellikle destek tutarları evdeki kişi sayısında göre hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar bazında 

1-2 kişi: 103 TL  alacak.
3 kişi: 137,33 TL alacak.
4 kişi: 171,67 TL alacak.
5 kişi: 206 TL alacak.

Bunun yanı sıra aynı zamanda devlet elektrik faturası desteğinin yanında bir de kira yardımı desteği yapabilmektedir eğer maddi durumunuz yeterli değilse ve ay sonunu getirmekte zorlanıyorsanız devlet bu konuda size yardım eli uzatmakta. Sizler de devletten kira yardımı desteği alabilirsiniz. Bunun için bazı şartlara önem gösterirseniz devlet zaten size gerekli yardım ve desteği sağlamış olacaktır. Kira yardımı almak isteyen bireyin yetim, dul, emekli, ölüm aylığı almaması durumunda kolaylık ile kira yardımı desteği alabilmeye aslında hak kazanmış oluyor.

Fakat ssklı bir yerde hizmet veren kişi ya da ssklı bir yerde maaş alan kişiye herhangi bir şekilde kira yardımı desteği devlet tarafından yapılmamaktadır. Dolayısıyla aslında oldukça fazla ihtiyaç sahibi olan kişilere devlet tarafından kira yardımı desteği sağlanmakta. Çünkü ssklı bir işte çalışan kişi her ne kadar da olsa zaten devletten desteğini almış oluyor.

Vatandaşların Cebini Yakıyor: Artan Fiyatlar ve Et Zamlarıyla Mücadele Vatandaşların Cebini Yakıyor: Artan Fiyatlar ve Et Zamlarıyla Mücadele

Fakat sigortasız bir işte çalışan için özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki gerçekten oldukça zor bir ev geçindirmek. Örneğin inşaatta çalışan bir kişinin başına bir şey gelse sigortası olmadığı sürece hiçbir sağlık masrafları ilgili kurum ya da kuruluşlar tarafından desteklenmemiş oluyor. Eğer siz de ssksız bir işte çalışıyorsanız, çocuk okutuyorsanız ve kira ödemekte oldukça fazla zorlanıyorsanız bu konuda devletin desteğini alabilme imkanına sahipsiniz. Devlet bu noktada her daim size yardımcı olmayı hedeflemekte. Devletin çalışanları ve ptt  memurları bu konuda sizden yalnızca kimlik talebinde bulunur. Eğer kimliğiniz ile gitmezseniz ne yazık ki kira desteği almaya hak kazanamazsınız.

Bunun dışında son olarak açıklamak isteriz ki kira yardımının yanı sıra elektrik ve doğalgaz  faturalarınızı ödemekte zorluk çektiğiniz taktirde devletin ilgili kurum ve kuruluşlarına müracaat etmeniz oldukça yeterli bir durumdur. Devletin bu konu ile ilgili yetkili memurları gerçekten  sizin mağdur olduğunuzu gözlemlediği taktirde zaten düzenli olarak bu haktan yararlanmanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise ve dışarı çıkmakta zorlanıyorsanız online platform üzerinden de yapabilme imkanına sahipsiniz.

Bunun için devletin sitesi e devlettir. E devlet dışında hiçbir siteye güvenmemeniz gerekmektedir. Özellikle belirtilmesi gerekir ki e devlet sitesindeki hiçbir siteye kimlik bilgilerinizi, güncel iletişim adresinizi ya da ev veya ofis adresinizi sitelere vermemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde hesabınız güvenilir olmayan siteler tarafından ele geçirilmiş olunur. Bunun dışında e devlet sitesinden kira yardımı desteği talebinde bulunabilirsiniz.