Mayıs ayı enflasyon oranı özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki milyonların ilgi odağı konumunda yerini alıyor. Bu kapsamda oldukça faza merak edilen Mayıs ayı enflasyon oranı 14 ekonomistin de bir araya geldiği toplantıda açıklığa kavuşturuldu.

Özellikle bu noktada açıklanması gerekir ki tüketicilerin fiyat endeksi, mart ayında bir önceki Şubat ayına göre yüzde 5.46 olarak artış göstermiş oldu. Peki bu durumda Mayıs ayında meydana gelecek enflasyon beklentisi ne kadar olarak karşımıza çıkacak. Bunun yanı sıra milyonların gözü kulağı olduğu enflasyon oranı ne zaman çıkacak? Gelin hep birlikte incelemiş olalım.

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı için Tarih verildi

Özellikle pek çok kişinin merakla bekleyip ilgi odağı olduğu Mart ayı enflasyon verisi alınan haberlere göre her ayın 3’ünde açıklanmakta. Bu sebepten dolayı tarihte herhangi bir değişikliğe imza atılmamış olunup TÜİK tarafından enflasyon verileri mayıs ayının enflasyon oranları 3 Haziran Cuma günü açıklanmış olacak. Mayıs ayının enflasyon oranının açıklamasını ise TÜİK yapmış olacak. Tabi bunun yanı sıra ekonomistlerin de nisan ayı beklentileri üzerine yorumları yer almakta. Özellikle ekonomistler nisan ayında enflasyon beklentilerin ortalama olarak önceki ay mart ayına göre yüzde 61.14 olarak hesaplamıştı. Bunun yanı sıra ekonomistler sene sonu üzerine de enflasyon beklentileri sundu. Ekonomistlere göre sene sonundaki enflasyon beklentisi oranları yüzde 44.78’ten yüzde 57.70’e kadar artış göstermiş oldu.

Merkez Bankası’nın Enflasyon Beklentisi Ne Durumda?

Özellikle bu noktada ele alınıp belirtilmesi gereken bir diğer husus ekonomistlerin yanı sıra aynı zamanda Türkiye cumhuriyeti Merkez Bankası da enflasyon  beklentileri üzerine  açıklamalarda bulundu. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tam da bu noktada Mayıs ayının anket sonuçlarını yayınlama kararı aldı. Bu anket sonuçları aslında piyasa katılımcılarının da katılım göstermiş olduğu anket ile belirlenmiş durumda.  Bu anket sonucuna göre katılım gösteren kişilerin cari sene sonu tüketici enflasyonu beklenti oranı bir önceki anket sezonuna göre yüzde 46.44 olarak belirlenmişken  mayıs ayına dair enflasyon beklentisi anket sonucu yüzde 57.92 olarak kesinleştirilmiş oldu. 

Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor

Nisan Ayına dair Enflasyon Verileri Açıklandı 

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisan ayında  aylık bazda yüzde 7,25, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,67 artış gösterdiğini belirtmiş oldu. Bu sonuçlara göre  yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 69,97 olarak belirlenirken yurt içi üretici fiyatları ise  yüzde 121,82 olarak kabul edildi.

TÜFE’den Art Arda Açıklamalar Geldi 

TÜFE, geçtiğimiz nisan ayında  geçen senenin aralık ayına göre yüzde 31,71, geçen senenin  aynı ayına karşılaştırma ile yüzde 69,97 artış gösterdiğini ifade etti. Bunun yanı sıra 

Yİ-ÜFE ise Aralık ayı 2021 senesi tarihine göre  göre yüzde 39,23, geçen senenin  nisan ayına kıyasla yüzde 121,82 yükseliş gösterdiğini ifade etmiş oldu. Milyonlar ise bu haberi oldukça fazla merak ile takip etmiş oldu.

Anket 14 Katılımcının Oyları İle Sonuçlandı 

TÜİK  tarafından bilindiği üzere 5 Mayıs Perşembe günü 2022 tarihinde nisan ayının bu senesine dair enflasyon verileri açıklanmıştı. Bu anketin sonuçları ile 14 ekonomistin katılımı ile birlikte kesinleştirildi. İşte tam da bu noktada özellikle ele alınması gerekir ki 14 ekonomist ankette nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalama olarak yüzde 5.96 olarak tahmin edildiğini ifade ettiler. Bu kapsamda ekonomistler değerlendirmelerini tamamladıktan kısa bir süre sonra TÜİK tarafından anket sonuçları paylaşıldı.