Ocak ayında elektrik faturalarına yapılan zamlar sonrasında vatandaşlar isyan ederken bir yandan da tasarruf etmenin yollarını aramaya başladı. Peki elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir?

Vatandaşlar, Ocak ayında elektrik faturalarına yapılan zamlar sonrasında tasarruf etmenin yollarını araştırıyor. Bu konuda uzmanlardan önemli uyarılar geldi. Özellikle güç zamanlı tarife ile elektrikli ev aletleri, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarda Tasarruf yapmak mümkün. Peki elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir?

Açıklanan son tüketici fiyat endeksine göre Ocak ayında en fazla fiyatı artan ürün % 70 zam ile elektrik oldu. Elektrik faturaları oldukça yüklü gelen vatandaşlar ise tasarruf etmenin yollarını araştırmaya başladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektrik faturasından tasarruf etmek isteyenler için önemli tavsiyelerde bulundu. Özellikle elektrikli ev aletleri kullanımının gece 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında olması yüzde 14'e kadar tasarruf sağlıyor.

17.00-22.00 arasına dikkat

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektrik faturalarında çok zamanlı ve tek zamanlı olmak üzere iki ayrı tarife uygulandığını belirtti. 3 kademeli tarifede her zaman diliminde her dilim için farklı elektrik fiyatı uygulanıyor. Bu nedenle de elektrik kullandığınız saatlerde ödediğiniz ücret farklılık gösteriyor. Tasarruf etmek için ucuz uygulama yapılan saatlerde elektriği kullanmak gerekiyor. Elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi ise saat 17.00 ve 22.00 arası.

Faizsiz Kredi Almadan Önce İncelenmesi Gerekiyor, 100.000 TL'ye Kadar O Banka Kredi Veriyor Faizsiz Kredi Almadan Önce İncelenmesi Gerekiyor, 100.000 TL'ye Kadar O Banka Kredi Veriyor

En ucuz 22.00 ve 06.00 arası

Tüketiciler çok bilinmese de en ucuz elektrik ise gece 22.00 ve sabah 06.00 arasında veriliyor. Elektrik abonelerinin faturalarında bulunan tüketim değerlerini incelemesi gerekiyor. Faturalar incelendiğinde gece tüketim yapanlarla gündüz tüketim yapanların farklı fatura ödedikleri ortaya çıkıyor. Elektrik tüketimini ucuz tarife olan zaman dilimine kaydırarak faturalardan yüzde on dörde kadar tasarruf etmek mümkün oluyor.