Milyarder Elon Musk’ın yapay zeka destekli ChatGPT’nin geliştiricisi Open AI’nin başına geçmek istediği, reddedilince de şirketten ayrıldığı öne sürüldü.

2015 yılında kurulurken Silikon Vadisi’nden 1 milyar dolara yakın yatırım toplayan Open AI için farklı iddialar ortaya atıldı. Bu iddialardan biri de Twitter’ın sahibi ve teknoloji milyarderi Elon Musk hakkında idi. İddialara göre teknoloji devi Elon Musk, yapay zeka destekli sohbet programı olan ChatGPT’ni geliştiricisi olan Open AI’nın başına geçmek istedi ve Elon Musk, bu isteğinin reddedilmesinden dolayı da şirketten ayrıldığı belirtildi.

Semafor’un haberine göre, ortaya atılan iddialarla ilgili konuşan ve kimliğini gizli tutan bazı kaynaklara göre, Musk şirketin kurucularından olan Sam Altman’a Open AI’nin başına geçmek için 2018 yılında teklif götürdü. Geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan habere göre, Elon Musk, firmanın CEO’su olan Sam Altman’la yaptığı görüşmede, şirketin Google’ın gerisinde kaldığını ve piyasada da daha güçlü konuma yükselmesini istediğini dile getirdi. Elon Musk, bunun gerçekleşmesinin yolunun da kendisinin şirketin başına geçmesi olduğunu dile getirdi.

Open AI’in yönetim kurulunda bulunan Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba, John Schulman ve Andrej Karpathy olmak üzere tüm üyeler bu teklifi reddetti. Bunun üzerine Elon Musk 20 Şubat 2018’de şirketten ayrıldı.

Ünlü milyarder Elon Musk, Open AI’den ayrılmadan önce firmaya 100 milyon dolar fon sağlamıştı

Yapılan basın açıklamasında ise, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’yla Open AI arasında işe alım süreçlerinde çıkar çatışması yaşanabileceği nedeniyle ünlü milyarderin firmadan ayrıldığı ifade edilmişti ve Musk ayrıldıktan sonra da Open AI’yı fonlamaya devam edeceği de ayrıca belirtilmişti. Tüm bunların yanı sıra da Elon Musk, 2015’te kurulan firmaya ayrılmadan önce toplamda da 100 milyon dolar fon sağlamıştı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Bunların aksine çıkan haberde Elon Musk’ın vaat ettiği 1 milyon dolarlık yatırımı hiçbir zaman yapmadığı gözler önüne serilirken, bu durumun da şirketi finansal açıdan zor durumda bıraktığı da öne sürüldü.

Bu haberlere karşılık Elon Musk cephesinden herhangi bir açıklama gelmezken Şubat ayında kendisinin ChatGPT’ye de rakip bir program çıkarmak için ekip kurduğu da akıllara geldi.