Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin yapay zekâ alanında dünya lideri olduğunu ifade etti. Bunun yanında daha sıkı denetim uygulanması gerektiğini belirten Musk, “Yapay zekâ beni strese sokuyor” dedi.

Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk, ABD’nin Teksas eyaletindeki Gigafactory’de yapay zekâ konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tesisteki yatırımcılara bir sunum yapan Tesla yöneticileri, elektrikli otomobil üretimi ve işletmesinin çeşitli yönlerini ele alarak, dünyanın yenilenebilir enerjiye nasıl geçeceğine dair bilgilendirmeler yaptı.

Musk, sunumunda Tesla'nın insansı robotlara yönelik ‘Optimus projesi’ hakkında bilgi verdi. İzleyicilere gösterilen bir videoda birkaç robot yer aldı.

Milyarder CEO Musk, Gerçek dünya yapay zekasında en gelişmiş olanı biziz. Gerçek dünya yapay zekasını çözme konusunda Tesla'nın yakınında bile kimsenin olduğunu sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Optimus projesinin, Tesla’nın kendi kendisine sürüş kabiliyetini geliştirmesiyle ortaya çıktığını belirten CEO, "Otomobiller tekerlekler üzerinde duran birer robot ve bu da ayaklar üzerinde duran bir robot" açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Etkinliğin sonunda gerçekleşen soru-cevap kısmında Elon Musk, ‘üretken yapay zekanın otomobil yapmaya nasıl yardımcı olabileceği’ konusuna yönelik sorulan bir soruya cevap verdi:

Bu uygulamanın, yakın zamanda Tesla tarafından kullanılmayacağını düşündüğünü ifade eden Musk, algoritmaların daha iyi otomobiller yapabildiğini belirterek Hiçbirimiz çalışmayacağız, rahat edeceğiz. Yapay zeka beni strese sokuyor" dedi.

Tesla’dan Meksika’da 5 milyar dolarlık yatırım

Milyarder Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, Meksika’da 5 milyar dolara yatırım yaparak fabrika inşa edecek.

Meksika'nın Çok Taraflı İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Martha Delgado, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Meksika'da bir fabrika kurmak için yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapacağını bildirdi. Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Delgado, "Meksika'da dünyanın en büyük elektrikli otomobil fabrikasını kurmak için yaklaşık 5 milyar dolar harcandı" sözlerine yer verdi.

Delgado ayrıca, fabrika inşasının 14 aylık bir süreç olduğunu da belirtti. Daha önce Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Tesla'nın fabrikasını Meksika'nın Nuevo Leon eyaletindeki Monterrey kentinde kuracağını açıklamıştı.