Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında bulunan Giza piramitlerinin en büyüğü Keops Piramidi’nin içerisinde, yeni bir gizli geçit keşfedildi.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Mısır basımında yer alan habere göre; Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Ahmed İsa, 2015 yılında başlatılan Piramitler Keşif Projesi sonuçlarının açıklanması kapsamında bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Ahmed İsa, proje kapsamında gerçekleştirilen kazı çalışmalarının sonucunda, Keops Piramidi içerisinde 9 metreden uzun ve 2,1 metre genişliğinde bir geçidin bulunduğunu bildirdi.

Mısırlı Bakan, yapılan keşfin Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı, Tarihi Eserler Yüksek Konseyi ve Kahire Üniversitesi'nin yanı sıra ABD, Fransa, Almanya, Japonya ve Kanada'daki uluslararası üniversitelerin çalışmalarının bir sonucu olduğunu ifade etti.

Keops Piramidi’nin içindeki en önemli keşif

Masrawy isimli internet sitesinde yer alan habere göre; kazı çalışmalarında yer alan arkeolog Zahi Havvas, Keops Piramidi ile ilgili bu zamana kadar yapılan en önemli keşif olduğunu belirtti.

Havvas açıklamasında, "Kral Khufu'nun mezar odasının bulunamadığını düşünüyorum ve bu geçidin Kral Khufu'nun mezar odasını koruduğuna inanıyorum. Daha fazla sırrı ortaya çıkarabilmemiz için araştırmayı tamamlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

7 yıl süren çalışmanın sonucunda keşif gerçekleşti

Kahire Üniversitesi Rektörü Muhammed el-Haşt yaptığı yazılı açıklamada, bu gizli geçidin 7 yıl kesintisiz çalışmanın sonucunda keşfedildiğini belirtti.

Haşt, Kahire Üniversitesi'nin de içinde yer aldığı ekibin bu keşif üzerine araştırma projesini tamamladığını ve Ocak 2023'te uluslararası bilimsel dergilerden Nature ve NTD&E'de uluslararası bilimsel yayına kabul edildiğini bildirdi.

Araştırma ekibinin, boşluğu ilk kez 2016'da keşfettiğini ve bunun 2017, 2018 ve 2019'da 5 teknik kullanılarak doğrulandığını belirten Haşt, ekibin geçidi keşfetmek, incelemek ve nasıl açılacağına karar vermek için piramidin içinde küçük bir delik açmayı ve dürbün ya da küçük bir robot yerleştirmeyi önerdiğini ifade etti.

Mısır'da 4. Firavun Hanedanlığı döneminde yaşayan Kral Khufu'nun adıyla da anılan Keops Piramidi'nin MÖ 2566-2589 yıllarında inşa edildiği düşünülüyor.

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri ve Giza piramitlerinin en büyüğü olan Keops Piramidi, 140 metre büyüklüğünde.