Memur maaşları ve emekli maaşları ile ilgili son haberler! Milyonlarca insan Temmuz'da zam bekliyor. Emekliler ve memurlar zamlardan yararlanabilecekler. Memur maaş artışlarına ek olarak bekleyebilecekleri 3.600 ek gösterge sona erdi.

Yönetmeliğin uygulama tarihi net olarak açıklandı. Ek göstergeler düzenlendikten sonra memur maaşları, emekli maaşları ve ikramiyeleri önemli ölçüde artacaktır. 
Emekliler ve memurlar için öngörülen büyüme oranları için geri sayım şimdiden başladı. Emekliler ve memurlar için altı aylık enflasyon verileri mevcut olacak. Yılın ilk dört ayında enflasyon %31,71 olurken, emekli ve memur büyüme oranları Mayıs ve Haziran rakamlarından sonra netleşecek. Gelen numara üzerinden güncel hesaplama yapılır.

Memurlar için yeni maaşlar, işe alınan kişi sayısına göre kuruş olarak hesaplanmaktadır. İşte Temmuz ayı faiz artırımına ilişkin son dakika gelişmeleri ve 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin detaylar…

Maaşlar Değişiyor

Milyonlarca emekli ve memurun maaşları değişiyor. Son viraj 3600 ek mastar düzenine girmiştir. Bakan Vedat Bilgin, çalışmanın detaylarını kamuoyuyla paylaşmak için Mayıs ayı sonuna kadar 3600 ek göstergenin çok kapsamlı bir taslağını hazırlayacağını duyurdu. Öte yandan 3600 ek göstergesi için yeni bir formül ortaya çıktı.

Her memura kaç ek gösterge verilecek?

3600 ek göstergesi sona yaklaşıyor. Polis, hemşireler ve din görevlilerini kapsayan ek göstergeler arasında gözler ücret ve ikramiye artışlarına çevrildi. Konunun her tarafındaki hükümetler ve orman yetkililerinin, 12 ayrı mutfak işinin hâlihazırda yürütüldüğü 3.600 ek teknik çalışma göstergesini tamamladığı söyleniyor, ayrıntılar 31 Mayıs Salı günü güncellenecek.

Bu kapsamda ve farklı statü grupları için 2200'ün altında ek göstergeye sahip olanların sisteme dahil edilmesi istenmiş olup, Memur-Sen geçtiğimiz günlerde hükümete ücret yansıma oranına yeni bir ek gösterge düzeyi eklenmesini içeren bir teklif sunmuştur. Böylece çalışanlar artan metriklerden yararlanabilir.
3.600 ek gösterge sağlanmasıyla birlikte polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire dışındaki unvanlar için ek göstergelerin 500-750 arasında artacağını belirtmekte fayda var. Ek gösterge tablosunda görevlerin önemine ve hiyerarşik yapısına göre genel müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, il müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü unvanları bir üst kademeye yükseltilir.

Yardımcı Hizmetlere Ek Gösterge Geliyor

Eğitim durumu dikkate alınarak yan hizmetlerde çalışan memurlar için ek bir gösterge rakamı geliştirilmektedir. 

Cumhurbaşkanı Açıklama Yaptı! Emekliye 10 bin TL ve 20 bin TL ödeme! Bugün başladı! Cumhurbaşkanı Açıklama Yaptı! Emekliye 10 bin TL ve 20 bin TL ödeme! Bugün başladı!

Kademeli Geçiş Sistemi Devreye Giriyor!

Yıllar içinde alternatif olarak diğer gösterge rakamlarının kademeli geçişi de gündeme gelmiştir. Maliye Bakanlığı tarafından ek gösterge rakamları ve emeklilik yansıma oranları dahil olmak üzere ek göstergelere ilişkin açıklanan rakamların oranı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e sunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları Vedat Bilgin ve Memur-Sen, ek göstergeler konusunun ele alınmasına yönelik çalışmalara hız verdi. Alternatif görevlerde, kadronun meslek unvanları, görevlerin önemi, sorumlulukların düzeyi ve hiyerarşisi dikkate alınarak, sıradan kamu görevlilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

3600 Ek Gösterge İçin Yenil Formül Geliyor

3600 ek göstergesi emekli memurlar için yeni bir formül sağlar. Buna göre, görev yapan memurların maaş düzeyi 3600 ek gösterge ile belirlenen aralıkta artırılacaktır. Bu nedenle, sözde geriye dönük bir bonus farkı yoktur.

15 Ocak’ta Yürürlükte…

3600 için ek metriklerin nihai taslağına göre; diğer metrik değişiklikleri 15 Ocak 2023'te geçerli olacaktır. Yine bu tarih Öğretmenlik Meslek Kanununda belirlenmiştir. Burada da eşitlik sağlanacaktır. Ayrıca müzakere sonuçlarına göre yansıma oranı belirlenecektir.