Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde verilen bayram ikramiyesinde bu yıl önemli bir artış olması bekleniyordu. Ancak önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarla emeklilerde hayal kırıklığı yarattı. Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliye zam konusuna sıcak bakıyordu. Pek Emekli bayram ikramiyesinde artıştan neden vazgeçildi? Cumhurbaşkanı Erdoğan neden fikir değiştirdi?

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde verilen 1100 liralık emekli ikramiyelerine zam yapılmayacağının açıklanması hem emeklilerde hayal kırıklığı yarattı, hem de Ak parti içinde tartışmalara sebep oldu. Bugüne kadar yapılan açıklamalar nedeniyle emekli vatandaşlarda ciddi bir zam beklentisi oluşmuştu. Ancak önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan ikramiye zammının gündemde olmadığını söyleyince hayaller yıkıldı. Emekli ikramiyesinde artış olmaması kararı sonrası Ak Parti yönetimi ve milletvekillerinin de telefonları kilitlenme noktasına geldi. Zam kararından geri dönülmesine ise Maliye Bakanlığı neden oldu. İddiaya göre Maliye Bakanlığı 'maliyet çok artacak ve bütçe dengeleri bozulacak' diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna etti.

Beklenti çok artmıştı

Ak Parti, emeklilerden gelen talepleri Cumhurbaşkanı’na iletmişti. Emekli vatandaşların da bu yönde beklentileri artınca Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Çalışın getirin bakalım’ diyerek kurmaylarından bu yönde çalışma istemişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı ortak bir çalışma yürüttü.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Torba yasaya girmedi

Özellikle Ramazan Bayramı için geri sayımın olduğu günlerde hem emekliler hem de milletvekilleri meclis gündemine gelen torba yasa tekliflerinde emekli ikramiyelerinin de olmasını bekledi. Ancak düzenleme Meclise bir türlü gelmedi. Hatta bu yıl emekli ikramiyelerinde artışın bir kurala bağlanması ve her yıl otomatik olarak artması da gündemdeydi.

AK Parti il yönetimi de şaşkın

Yapılan tüm hazırlıklara rağmen önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli ikramiyelerinde herhangi bir artış olmayacağını söyledi. Alınan Bu karar sadece emekliler üzerinde değil aynı zamanda AK Partili milletvekilleri üzerinde de şaşkınlık yarattı. Hatta milletvekillerinin telefonları kilitlendi hem teşkilatlardan hem de emeklilerden telefon yağıyor.

AK Partili vekiller zor durumda kaldım

AK Partili milletvekilleri ise zor durumda kaldıklarını belirterek emeklilerin Bayram Öncesinde bir beklentisinin oluştuğunu Ancak bu düzenlemenin olmadığını söyledi. Sahada yapılan çalışmalarda bu yönde çok talep geldiğini söyleyen milletvekilleri en azından 100 150 liralık bir artış yapılabileceğini söyledi. Ayrıca AK Partili milletvekillerinin vatandaşların gösterdiği tepkiyi yönetime de ilettikleri öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan neden vazgeçti?

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da emekli vatandaşların Bayram ikramiyelerinde artış olmasına sıcak bakıyordu. Maliye Bakanlığı yaptığı çalışma sonucunda emekli ikramiyelerine bu yıl zam yapılması durumunda bütçe dengelerinin bozulacağını bildirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna etti. Emekli ikramiye artışı bu nedenle bu yıl rafa kalktı ve gelecek sene tekrar değerlendirilecek.