Emekli vatandaşlarına yapılan %30'luk zammın hemen ardından Ocak 2023 enflasyonu açıklandı. Emekliler yeniden zam mı istiyor? Bu enflasyonla beraber emeklilerin maaşında artış yaşanacak mı? İşte TÜİK'in açıkladığı Ocak ayına yönelik enflasyon rakamı...

Emekliler, yapılan %30'luk maaş zammı ile birlikte en düşük 5500 TL ödeme alıyor. 2023 yılına girdiğimiz günden bu yana ilk defa aylık enflasyon paylaşıldı. Hükümetin daha önceden enflasyon oranının düşeceğine yönelik yaptığı açıklamalar TÜİK tarafından da karşılık bulmakta. Piyasalardaki fiyat artışlarını denetleyen ve analiz eden TÜİK, Ocak 2023 enflasyonunu duyurdu.

Ocak Ayında %6,65 Enflasyon!

Ocak 2023'ün %6,65 enflasyona sahip olması dikkat çekti. Dolayısıyla ilk rakamın geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir konumda olması gözden kaçmadı. Yine de emekli maaşına yapılan zammın önemli bir kısmı bu enflasyonla birlikte eridi. Bu da emeklilerin yakın zaman sonra yeniden maaş zammı alıp almayacağını akıllara getiriyor.

Roma Futbolcusu Nicolo Zaniolo İçin Galatasaray ve Fenerbahçe Tekliflerini Açıkladı! Roma Futbolcusu Nicolo Zaniolo İçin Galatasaray ve Fenerbahçe Tekliflerini Açıkladı!

para-30

Emekliye Ara Zam Yapılacak mı?

Emekli maaşlarında ara zam gelişmesi yaşanır mı bilinmemekte. Ancak gerekli görüldüğü takdirde yeniden zam yapılacağı vurgulanmıştı. Hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili net açıklamada bulunmuştu. Şimdi ise nasıl bir adım atılacağı yönünde beklenti mevcut. Emekliye yeniden  zam yapılır mı sorusunun yanıtı Haziran - Temmuz aylarına kadar belli olacaktır. İlk 6 aylık dönemin bitmesine yakın ara zam tekrardan gündeme gelebilir.