Birçok emekli gibi Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen de emekli maaşlarının zam hesaplamasının yanlış olduğunu belirterek çağrı yaptı.

Emeklilerin maaş artışlarında yanlış hesaplama yapıldığını öne süren Ergen iktidara çağrıda bulunurken, günlerdir mücadele eden emeklilerin konusunu da gündeme taşımış oldu.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon verilerini açıklamasıyla memur ve emekli memur maaşına yüzde 41,69 zam, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 zam kararı verilmişti.

4 Temmuz'da TELE1’de Begümhan Aydoğan’ın Gün Ortası’na da konuk olan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik ise memur ve memur emeklilerini maaşında enflasyon farkı zammının eksik hesaplandığını belirtmişti ki benzer bir iddia Tüm Emekli Sen’den de geldi.

Zamlı memur maaşları Temmuz'da kaç TL olacak? Enflasyon oranlarına göre memur maaş zammı... - Haber 7 MEMUR

Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen Ocak ve Temmuz aylarında altı aylık dönemsel maaş artışlarına dair hileli hesaplama yapıldığını iddia ederek, şunları ifade etti:

“Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık dönemsel maaş artışlarına dair hileli hesaplama bir kez daha deşifre oldu. Ancak iktidardakilerden hâlâ bir açıklama duymadık. Kamuoyunda da ses çıkmadı. Taa ki Aziz Çelik hoca durumun vahametini ortaya koyana kadar. Aziz hoca bir bilim insanının hassasiyeti ve sorumluluğuyla uyarısını yapmıştır. Aynı zamanda maaşlarda iyileştirme adı altında eklenen puanın toplu görüşme masasında öngörülen enflasyonun dışında tutularak, enflasyon farkından düşürülemeyeceğini izah ederek, bir gerçeğe işaret etmekle kalmamış, aynı zamanda Türkiye’de ki sendikal örgütlülüğü de uyarmıştır. Bu uyarı aynı zamanda sendikalara bir eleştiri özelliği de taşıyor. Emeğine sağlık Aziz Çelik hoca.”

Ergen günlerdir tartışılan konu için “Aziz hocamızın dikkat çektiği iki yanlışı biz de yineleyerek iktidarı uyarıyoruz. Birincisi: ‘Ocak ayında artı puanlık iyileştirme, enflasyon tahminine göre değil, maaşlardaki iyileştirmedir. Bu oran enflasyon farkından düşürülmemelidir’ (Aziz Çelik hocamızın bu uyarısı son derece yerindedir). Televizyonlarda günlerce ‘iyileştirme yaptık’ diyerek övünüp, bugün o ‘iyileştirmeyi’ çaktırmadan geri almanın ancak mizahı yapılabilir. Siyasi iktidar bu yanlıştan dönmelidir.

İkincisi: Temmuz artışı, Ocak’tan itibaren aldığımız maaş üzerine enflasyon farkı eklenip öngörülen ikinci 6 aylık zam oranı enflasyon farkı eklenmiş maaş üzerinden hesaplanır ve maaşa eklenir. Emekçilere verilen yıllık zam oranı da yanlış algılatılmıştır. İktidarın masaya oturduğu kimi sendikalar ile yaptığı toplu görüşme sonrası benzer bir eleştirel açıklama yapmamıza karşın konunun üstüne gidilmemiştir." dedi.

“Bir de biz hesaplayalım” diyen Zeynel Abidin Ergen olması gereken rakamı da şu sözlerle anlattı:

“Enflasyon yüzde 42,35, 2022 Ocak’ta verilen yüzde 5. Enflasyon farkı 42,35-5=37,35. Aralık 2022 de ki maaşa 100 dersek, Temmuz’a geldiğimizde maaş 137.35 olur. 137,35’in yüzde 7 si 137,35×7÷100=9,6145 yuvarlatırsak 9,61 zam oranı 37,35+9,61=46,96 verilmesi gereken zam oranı. Oysa verilen 41,69. Yani bizden çalınan yüzde 5,27 Şayet Ocak’ta verilen yüzde 2,5 de enflasyon farkından düşürülse dahi bu defa verilmesi gereken zam yüzde 44,2895 yuvarlatılırsa yüzde 44,29 oranında zam almalıydık. Bu durumda dahi 44,29-41,69=yüzde 2,6 eksik zam veriliyor. Bu şu demektir. 5000 TL maaş alan bir kimseden 1.durumda 263,5 lira, 2.durumda 130 lira eksik maaş alacak.”
Ergen'in konu ile ilgili çağrısı ve itirazı da şöyle oldu;

“Temmuz artışı ile açığa çıkan ,”yanlışlık”, siyasi iktidarın uzmanlarının matematik bilgisizliği olamaz. Aksi durum çok daha vahimdir. Bu durumda anlaşılan; göz boyanarak, emeklilerin, memurların aleyhine tercihte bulunuyorlar. TÜİK eliyle enflasyon düşük gösterilerek maaşlarımızda gerekli artış yapılmadığı yetmezmiş gibi ,bir de toplumun matematiksel zekasıyla dalga geçercesine, yandaş sendikalarla hiç onaylamadığımız toplu görüşme kararlarına bile uyulmuyor, hile yapılıyor. Bu duruma imzacı sendikalar ne diyor diye merak ettik. Ancak gıkları çıkmıyor.
 

Siyasi iktidarın derhal bu vahim hatadan dönmesini bekliyoruz. Onlar için aylık 200-300 -500 liranın önemi olmadığını biliyoruz. Lakin 3500 lira maaşla geçinen bir emekli için bu miktarlar paradır. Bir musibet, bin nasihatten iyidir. Emekliler güçlü bir sendikal hareket yaratmadıkça bu tür ali cengiz oyunlarının sonu gelmeyecektir. Bu vesileyle emeklilere sesleniyoruz haydi emekliler örgütlenin ve safları sıklaştırın.”